W Europie brakuje gazu

Splot kilku czynników spowodował, że aż w sześciu krajach Unii Europejskiej podziemne magazyny gazu są wypełnione tylko w minimalnym stopniu. Jeśli nad Europę nadciągnęłaby nowa fala mrozów, niektóre państwa miałyby spory problem. Na tle innych państw bardzo pozytywnie wyróżnia się nasz kraj.

Roczne zapotrzebowanie Europy na gaz przekracza 500 mld m sześc. gazu. Ze względów technicznych zawsze przed sezonem grzewczym kraje Unii gromadzą zapasy surowca. Wielkość zapasów zależy od pojemności magazynowej i stopnia wypełnienia podziemnych magazynów gazu. Niektóre z krajów mają dość symboliczne zapasy, bo - jak np. Portugalia czy Hiszpania, mają nieco cieplejszy klimat czy - jak np. Szwecja, korzystają z innych źródeł energii.

Gaz z magazynów wtłaczany jest do sieci w okresach wzmożonego zapotrzebowania na tego rodzaju paliwo, czyli najczęściej zimą.

Pusto, bo zimno było wszędzie

Tegoroczny problem z małymi zapasami gazu dotyczy prawie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Jest kilka chlubnych wyjątków, ale w większości krajów gazu w magazynach jest zwyczajnie mało.

Reklama

- W wielu krajach Unii Europejskiej jednocześnie na koniec sezonu spadły mocno temperatury. To spowodowało, że zapotrzebowanie na gaz bardzo wzrosło - tłumaczy Holger Erchint, współpracujący z niemiecką giełdą gazu Gaspool. Jego zdaniem, sytuacja jest dość nietypowa ze względu na zasięg mrozów i fakt, że magazyny były wypełnione przed sezonem skromniej niż zwykle.

Do tego doszło ograniczenie podaży gazu ze strony Holandii. Kraj ten był największym w Unii Europejskiej producentem surowca. Jednak problemy natury geologicznej spowodowały, że sytuacja w tej kwestii uległa pogorszeniu. Gazu z Holandii jest znacznie mniej niż przed kilkoma laty.

Efektem tych wydarzeń są wyjątkowo niskie stany magazynowe. Stopień wypełnienia podziemnych magazynów gazu w krajach Unii Europejskiej waha się od 4,39 proc. w Belgii do 55,95 proc. w Hiszpanii (dane na koniec ubiegłego tygodnia za Gas Infrastructure Europe).

Polska całkiem nieźle

Jak na tle innych państw europejskich wygląda nasz kraj? Całkiem nieźle. Stopień wypełnienia naszych magazynów to ponad 38 proc. (dane na 19 marca za Gas Storage Poland). Daje nam to trzecie miejsce w Unii po Portugalii i Hiszpanii. (...)

Rosja ma powody do zadowolenia

Europejskie problemy to dla Rosji dobra wiadomość. W pierwszej połowie marca eksport do krajów UE i Turcji wzrósł do 9,7 miliarda metrów sześciennych. To aż o 29,4 proc. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

2 marca Gazprom ustanowił nowy rekord w historii dobowych dostaw gazu do Europy. Obecnie wynosi on 714,3 miliona metrów sześciennych.

Aktualnie stopień zapełnienia magazynów w UE wynosi zaledwie 21 proc. W Moskwie już zacierają ręce. Aby uzupełnić niedobory, większość krajów latem będzie musiało się wybrać na gazowe zakupy.

Dariusz Malinowski

Więcej informacji na portalu wnp.pl

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

Dowiedz się więcej na temat: gaz ziemny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »