Zatrzymanie redaktora naczelnego egipskiego portalu informacyjnego

Środa, 4 kwietnia 2018 (12:44)

Egipska policja zatrzymała redaktora naczelnego portalu informacyjnego Masr al-Arabija, Adela Sabrego - podaje w środę EFE. Wcześniej na redakcję nałożono karę grzywny za przedrukowanie artykułu dziennika "New York Times" o wyborach prezydenckich w Egipcie.

Zatrzymano redaktora naczelnego egipskiego portalu informacyjnego /©123RF/PICSEL

Jak pisze agencja EFE, powołując się na egipskie media, policja weszła do redakcji portalu w Kairze we wtorek; skonfiskowano 28 komputerów i urządzenia do nadawania. Zatrzymano także Sabrego. Nie poinformowano, jakie były powody zatrzymania.

Według cytowanego przez EFE anonimowego źródła, jeden z policjantów oświadczył pracownikowi redakcji, że celem wejścia funkcjonariuszy do budynku było "wykonanie decyzji Najwyższej Rady ds. Regulacji Mediów o ukaraniu portalu grzywną w wysokości 50 tys. funtów" egipskich (ok. 2,8 tys. dolarów).

Karę na portal Masr al-Arabija nałożono po skardze komisji wyborczej w związku z przedrukowaniem reportażu amerykańskiego dziennika "New York Times", w którym pisano o kupowaniu głosów w czasie wyborów prezydenckich pod koniec marca. Władze Egiptu zdecydowanie zaprzeczają, by doszło do takich praktyk. W głosowaniu zwyciężył dotychczasowy prezydent Abd el-Fatah es-Sisi; uzyskał 97 proc. głosów.

Agencje zaznaczały, że zwycięstwo es-Sisiego było przesądzone, ponieważ inni poważni kandydaci zostali albo aresztowani, albo byli zastraszani przez władze i wycofali się z wyścigu.

Według zeszłorocznego raportu Reporterów bez Granic (RsF), Egipt jest wśród 25 krajów, gdzie media są najbardziej atakowane.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

PAP

Podziel się

~rgf -

Tam wiedzą, że nie należy kłamać...A w naszych? Portalach? szmira, kłamstwo i manipulacja kwitnie...Zrepolonizować POrtale to będzie prawda,

~dyzio -

U nas jak pamiętam to za Tuska służby wchodziły na siłę do redakcji,teraz nie słyszałem,chyba że ktoś ma taką wiedze to proszę się z nią podzielić, nic nowego w Egipcie biorą przykład z '' króla europy".

Gość

Piszesz jako Gość