Dania odchodzi od abonamentu rtv

Czwartek, 5 kwietnia 2018 (17:12)

Dania będzie pierwszym krajem w Europie, który zlikwiduje abonament rtv, płacony dotąd obligatoryjnie przez gospodarstwa domowe - pisze w czwartek Reuters, wskazując, że duński rząd zapewnił sobie niezbędne poparcie dla tego rozwiązania.

Dania znosi abonament rtv /©123RF/PICSEL

Rządowa propozycja obejmuje także obcięcie o 20 proc. budżetu największego państwowego nadawcy telewizyjnego i radiowego - DR. Reuters pisze, że zniesienie abonamentu jest odzwierciedleniem zmiany sposobu, w jaki wykorzystywane są współczesne media, a konkretnie wzrostu popularności serwisów streamingowych, takich jak Netflix i HBO.

Centroprawicowy rząd duński i jego sojusznik - Duńska Partia Ludowa - stoją na stanowisku, że opłata abonamentowa stała się za duża i że publiczni nadawcy muszą poprawić efektywność.

Obecnie każde duńskie gospodarstwo domowe płaci rocznie 2527 koron (416 USD) na nadawców publicznych. Ta opłata ma zostać zniesiona stopniowo w ciągu pięciu lat, począwszy od 1 stycznia 2019 r. Nadawcy publiczni będą finansowani z podatków - powiedziała minister kultury Mette Bock.

- Media w Danii przechodzą ogromną przemianę. Wymaga to bardziej nowoczesnej polityki medialnej. Musimy zwiększyć różnorodność mediów, jak tego żądają obywatele - powiedziała w czwartek Bock na konferencji prasowej.

Przeciwnicy obcięcia budżetu nadawców publicznych twierdzą, że odbije się to negatywnie na jakości programów. Wprawdzie wszystkie duńskie partie polityczne zgadzają się na zniesienie opłaty abonamentowej, ale opozycja stoi na stanowisku, że budżetu nadawców publicznych nie powinno się redukować.

PAP

Podziel się

~starszy. -

Płacenie abonamentu przez każdego kto ma TV i radio to przeżytek z początku XX w. wówczas każdy miał antenę przy oknie, balkonie, na dachu i odbierał programy tylko nadawane i przesyłane przez TV publiczną więc jak najbardziej płacenie abonamentu było zasadne. Teraz każdy lub prawie każdy ma TV kablową która nadaje i przesyła sygnał TV i to temu operatorowi TV kablowej płace abonament więc dlaczego mam płacić drugi (dodatkowy) abonament TV publicznej? Następna sprawą jest to, że całkiem sporo ludzi nie chce oglądać i nie ogląda TV publicznej więc dlaczego zmuszają mnie do płacenia abonamentu za coś, czego nie oglądam? Dlaczego nie zablokują TV publicznej tym którzy nie płacą abonamentu tylko straszą karą (wysyłając monit z ponagleniem do zapłaty)? Kto chce oglądać TV publiczną to płaci abonament, kto nie chce to ma zablokowaną - i tyle. Jeżeli nie płaci się za prąd, gaz to odcinają i koniec kropka - dlaczego nie można tak zrobić z TV publiczną? Myślę, że mogli by tak zrobić, ale nie chcą, bo za dużo by stracili.

Gość

Piszesz jako Gość