Urząd Antymonopolowy wszczął dochodzenie w sprawie Facebooka we Włoszech

Piątek, 6 kwietnia 2018 (16:03)

Włoski Urząd Antymonopolowy wszczął w piątek dochodzenie w sprawie wykorzystania danych użytkowników Facebooka. Prezes urzędu Giovanni Pitruzzella wyjaśnił, że postępowanie dotyczy "niewłaściwych praktyk handlowych" i udostępniania danych.Facebook jest notowanay w USA na giełdzie Nasdaq. O godz. 16.10 notowanai rosną o 0,18 proc. do 159,62 dol.

Mark Zuckerberg, prezes Facebooka /AFP

Dochodzenie to jest rezultatem ujawnienia skandalu z przekazaniem danych użytkowników portalu firmie doradczej Cambridge Analytica.

Prezes Urzędu Antymonopolowego oświadczył, że za niewłaściwą praktykę handlową należy uznać "oszukańczy komunikat", jaki otrzymuje użytkownik.

"Kiedy rejestrujemy się na Facebooku, na jego stronie głównej znajdujemy informację o tym, że usługa ta jest i zawsze będzie bezpłatna. Ale konsument nie ma możliwości dowiedzenia się o tym, że przeciwnie - udostępnia dane, które zostaną wykorzystane w celach handlowych, jak dowodzą tego ostatnie wydarzenia" - stwierdził Pitruzzella.

Odnotował, że sprawa ta dotyczy kilku aspektów, którymi zajmują się różne instytucje, na przykład urząd włoskiego inspektora ochrony danych osobowych, a także jego europejski odpowiednik.

Jest też kwestia ochrony praw konsumentów - dodał.

"My zostaliśmy wezwani do podjęcia interwencji przez stowarzyszenia obrońców praw konsumentów" - zaznaczył prezes Urzędu Antymonopolowego.

"Komunikaty na temat tego, co takie portale jak Facebook robią z naszą tożsamością cyfrową powinny być jasne, precyzyjne, a nie oszukańcze" - oświadczył.

Włoska organizacja konsumencka Codacons zapowiedziała wielki pozew zbiorowy w USA w imieniu tysięcy włoskich użytkowników portalu społecznościowego, których dane wyciekły.

Główny inspektor ochrony danych osobowych Antonello Soro ogłosił zaś, że w ramach wszczętego przez jego urząd postępowania ws. Facebooka zażąda dalszych wyjaśnień od tej amerykańskiej firmy na temat jego włoskich użytkowników. Według przekazanych przez niego informacji sprawa dotyczy około 214 tysięcy Włochów.

Pobierz za darmo program PIT 2017

PAP

Podziel się

~Ciekawa -

Czy wszczęcie dochodzenia w sprawie wykorzystania danych użytkowników Facebooka to już antysemityzm, czy jeszcze nie ?

~JK -

tylko ignoranci korzystają z Facebook. Już 10 lat temu ostrzegałem, że Zukenberg to tylko słup za którym stoją Mosad i CIA. Ale tłum napalony na plotki tego nie zrozumiał.

Gość

Piszesz jako Gość