Na sms-y, informujące o przesyłce z MediaMarkt za 1 zł, najlepiej nie reagować

Poniedziałek, 16 kwietnia (12:51)

- Na sms-y, informujące o przesyłce z MediaMarkt za 1 zł, najlepiej nie reagować - powiedział szef serwis niebezpiecznik.pl Piotr Konieczny. MediaMarkt ani podmioty współpracujące z nami nie prowadzą takiej promocji i nie są nadawcą tych wiadomości - powiedziała PR Manager sieci sklepów Wioletta Batóg.

Oszustwo metodą na "przesyłkę za 1 zł"... /©Glowimages

Sms-y, przychodzące do abonentów m.in. sieci Play, zapraszają do odbioru paczki z MediaMarkt, w której jest iPhone X. Należy tylko opłacić koszty przesyłki (w wysokości 1 zł). Telefon ma być nagrodą dla klientów MediaMarkt z okazji jubileuszu sklepu.

Po kliknięciu w link, nadesłany sms-em, abonent sieci komórkowej jest przekierowywany do strony internetowej, gdzie w kolejnych krokach ma podać dane osobowe oraz dane karty płatniczej, aby zabezpieczyć wysłanie nagrody.

- W ostatnich tygodniach obserwujemy coraz częstsze oszustwa zaczynające się od wiadomości sms, w której znajduje się link do strony informującej o wygraniu jakiegoś smartfona albo bonu do popularnego supermarketu - powiedział szef zespołu bezpieczeństwa serwisu niebezpiecznik.pl Piotr Konieczny.

Jak powiedział Konieczny, "na takie wiadomości najlepiej nie reagować. Ale jeśli ktoś, w przypływie zmęczenia, postanowił wypełnić formularz +odbioru nagrody+ i podał w nim swoje dane osobowe albo co gorsza numer karty płatniczej, to powinien natychmiast wykonać dwie czynności: skontaktować się ze swoim bankiem i wykonać operację cofnięcia transakcji, czyli tzw. chargeback. Każdy posiadacz karty płatniczej, zarówno debetowej jak i kredytowej, ma możliwość bezpłatnego wycofania się z transakcji, jeśli poczuł się oszukany" - tłumaczy Konieczny.

Jak dodał szef zespołu bezpieczeństwa serwisu niebezpiecznik..pl należy także "wysłać do organizatora konkursu sprzeciw wobec przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych oraz wobec przekazywania danych innym podmiotom. Wystarczy wypełnić, podpisać i przesłać organizatorowi konkursu dokument o takiej treści podanej na stronie: https://niebezpiecznik.pl/sprzeciw.docx"

PR Manager MediaMarktSaturn Polska Wioletta Batóg oficjalnie dementuje wysyłanie sms-ów przez sieć sklepów. "W związku z sygnałami, jakie MediaMarkt otrzymuje od swoich klientów o pojawieniu się fałszywej promocji, rozsyłanej za pośrednictwem wiadomości SMS pod hasłem +MediaMarkt - Rozpoczęliśmy nasze urodzinowe rozdanie+ informujemy, że MediaMarkt ani podmioty współpracujące z nami nie prowadzą takiej promocji i nie są nadawcą tych wiadomości".

Rzeczniczka dodała, że "autorzy bezprawnie podszywają się pod markę MediaMarkt i tym samym naruszają nasze prawa". - W związku z tym MediaMarkt oświadcza, że wyżej wymienione działania i treści rozpowszechniane w ramach tych działań nie stanowią oferty firmy MediaMarkt. Podejmujemy w tej sprawie stosowne kroki prawne - powiedziała.

- Informacje o akcjach promocyjnych i konkursach organizowanych przez MediaMarkt są zamieszczane wyłącznie w oficjalnych kanałach informacyjnych MediaMarkt Polska oraz na stronie internetowej mediamarkt.pl - dodała Batóg.

- Wszystkie akcje promocyjne oraz konkursy, które pojawiają się na innych fanpage'ach oraz w innych miejscach w Internecie, nie są organizowane przez MediaMarkt. Uczestnictwo w nich może grozić zainfekowaniem komputera/smartfona wirusem oraz wyciekiem danych osobowych w niepowołane ręce - przestrzega rzeczniczka.

Marcin Gruszka, rzecznik sieci Play także odcina się od sms-ów, zapraszających po odbiór nagrody. "Nie mamy z tą akcją nic wspólnego" - powiedział.

Pobierz darmowy: PIT 2017

PAP

Podziel się

~wkurzony -

No fajnie, mamy kupę "dobrych rad Cioci Kloci". I co dalej?! A gdzie organa ścigania??? Tych bezczelnych naciągaczy trzeba przecież bezwzględnie złapać i posadzić! (właśnie w tej kolejności!). Co, namierzyć ich nie można??? A może to "nikła szkodliwość społeczna"?! Innych jakoś można, zwłaszcza jak podpadną komuś wpływowemu!

~etuet -

Skoro wiadomo, że te smsy to oszustwo to dlaczego policja się tym nie zajmie? Przecież pieniądze idą na jakieś konkretne konto które ma konkretnego właściciela...

~sero -

Jak ktoś się podszywa pod duże firmy np. MediaMarkt to firmy nic nie muszą robić , powiedzą ze to nie one i już po wszystkim, ale jak ktoś się podszyje pod obywatela i weżmie kredyt to obywatel musi spłacać za oszusta. Jak to więc jest ?

Gość

Piszesz jako Gość