Tchórzewski: Mam nadzieję, że elektrownia jądrowa powstanie za polski kapitał

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018 (13:53)

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku wyraził nadzieję, że polski kapitał sfinansuje budowę polskiej elektrowni atomowej. Minister nie ma wątpliwości, że "to będzie olbrzymie koło zamachowe dla całej gospodarki".

Minister energii Krzysztof Tchórzewski /PAP

Tchórzewski w wystąpieniu inaugurującym w poniedziałek Ogólnopolski Szczyt Energetyczny w Gdańsku przyznał, że "wdrożenie energetyki jądrowej jest czynnikiem wspierającym polską strategię energetyczną". Szef resortu energii wyraził nadzieję, że "oprzemy się na polskim kapitale, żeby wybudować elektrownie jądrową". - Nie mam wątpliwości, że to będzie olbrzymie koło zamachowe dla całej gospodarki i inwestycji - podkreślił. Na początku kwietnia minister powiedział dziennikarzom, że "rozstrzygnięcie ws. budowy polskiej elektrowni jądrowej musi nastąpić w tym roku".

Zaznaczając, że chociaż "zdania na temat energetyki jądrowej są podzielone", to jednak ta energetyka jest "czynnikiem wspierającym polską strategię energetyczną". Tchórzewski podkreślił, że "ta misterna konstrukcja w porozumieniu z KE jest tak zbudowana, że jeżeli obalimy kierunek na energetykę jądrową, to nie mamy nic". Zwrócił uwagę, że "jeśli chcemy, aby po roku 2040 udział energetyki węglowej spadł w Polsce z obecnych 80 proc. do 50 proc. (...) to jest ważne, żeby energetyka jądrowa była".

Zaznaczył, że włączenie energetyki jądrowej jest ważne też ze względu na bezpieczeństwo energetyczne kraju. "Jeden blok energetyczny 1000 MW potrzebuje od 170 do 200 wagonów węgla na dobę, czyli 9,5 a 11 tysięcy ton na dobę i ten węgiel trzeba dowieźć" - tłumaczył. Dla porównania podał, że elektrownia jądrowa potrzebuje cztery ciężarówki paliwa na rok. "Pierwsze odpady wywozi się jednym wagonem po 20 latach eksploatacji elektrowni" - mówił minister energii.

W marcu br. minister mówił, że jeśli chodzi o polski projekt jądrowy, rozmawiamy o kwocie 70-75 mld zł. Dodał, że Polska jest w stanie podołać tej inwestycji, ale finansowanie jest trudne ze względu na wysokość kwoty. W rozpoczętym w poniedziałek dwudniowym Ogólnopolskim szczycie Energetycznym uczestniczy ok. 600 osób.

Pobierz darmowy: PIT 2017

PAP

Podziel się

~Milion Lat!!!!!! -

Widac jak Polska jest zacofana np. Za Niemcami oni z Fokushimy wyciagneli wnioski i zamykaja wszystkie atomowki chociaz sa najlepsze na swiecie pod wzglendem bespieczenstwa a ze skadowaniem odpadow radioaktywnych to dopiero poczatek na milion lat.Temu baranowi ktory podpisze na te budowe zgode niech zbudoje magazyn na te odpady u siebie na posiadlosci zobaczymy co zrobi!!!!

~tolek -

Za 2-3 razy mniejsze pieniądze niż elektrownia atomowa można pozyskać energię z OZE (odnawialną). Może ktoś mi wytłumaczy, co takiego jest w OZE, że rząd nie chce dopuścić do korzystania z niej?

~Błędny Rybak -

Czy ktoś mógł by przypomnieć ile kosztuje rocznie program 500 ? Zdaje mi się że pieniądze rozdane w 2016, 2017 i do końca 2018 roku zapewniły by sfinansowanie budowy E1 bez szukania kapitału w Polsce czy za granicą. Jednak PiS potrzebuje nowych wyborców i kupił ich sobie, rozdając publiczne pieniądze.

Gość

Piszesz jako Gość