Uważaj! Polisa OC sama się nie odnowi

Poniedziałek, 16 kwietnia (14:23)

Błędne przekonanie kierowców, że polisa OC przedłuża się automatycznie na kolejny rok jest najczęstszą przyczyną braku tego obowiązkowego ubezpieczenia - ostrzega Ubezpieczeniowy Funduszu Gwarancyjny z najnowszym raporcie.

Polisa OC nie zawsze odnowi się automatycznie /© Panthermedia

Najczęstszą przyczyną braku OC - blisko 40 procent wykrytych nieubezpieczonych - jest wygaśnięcie polisy poprzedniego właściciela po zakupie używanego auta, wynika z najnowszego raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Polisa zbywcy pojazdu nie przedłuża się bowiem automatycznie na kolejny rok i jest ważna tylko do końca okresu, na który została zawarta.

Kolejny powód to nieopłacenie raty składki za OC i w efekcie wygaśnięcie umowy ubezpieczenia (24 procent). Inne przyczyny to przekonanie, że dla niesprawnego i nieużytkowanego pojazdu nie jest potrzebne ubezpieczenie (20 proc.); brak pieniędzy na opłacenie składki (6 proc.) oraz opóźnienie przy zawarciu polisy OC po zakupie nowego pojazdu lub po rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy (3,5 procent).

- Brak polisy OC najczęściej wynika z nieznajomości przepisów i błędnego postępowania nowego właściciela po zakupie auta - podsumowuje Hubert Stoklas, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. - Dlatego zwracamy uwagę osób kupujących używany pojazd, że mogą korzystać z OC zbywcy tylko do końca okresu, który widnieje na polisie - wyjaśnia. Po tej dacie ubezpieczenie to wygasa i nowy właściciel musi wykupić własne OC.

Najnowszy raport UFG pokazuje, że rośnie wykrywalność kierowców bez polisy OC, a system ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych - jest coraz bardziej szczelny. Od ponad sześciu lat Fundusz rozwija własne narzędzia do typowania nieubezpieczonych - przede wszystkim dzięki informacjom z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych.

Aktualnie Fundusz szacuje, że w Polsce może być około 80-90 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów, co stanowi 0,4-0,5 procent wszystkich pojazdów biorących udział w ruchu.

- W ciągu ostatnich pięciu lat udział wykrytych nieubezpieczonych dzięki kontrolom własnym UFG, w ogólnej liczbie zidentyfikowanych osób bez OC, zwiększył się z 30 do 60 procent. Oznacza to, że dziś bez udziału właściciela pojazdu, identyfikujemy już sześciu na dziesięciu nieubezpieczonych - podkreśla Elżbieta Wanat - Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jak zaznacza, te działania są również zbieżne z projektem rozwiązań eliminujących papierowe dokumenty, w tym również polisy, co zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji przy modernizacji CEPiK - dodaje.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL

Podziel się
aka

aka -

Za motocykl plac za cały rok jeźdze nim dwa miesiące za samochód w remoncie plac nieważne ze niejezdzi wyrejestrowac tymczasowo niemozesz banda złodziei lepszego sortu zerujacych na 80% spoleczenstwa

~Te -

Kiedy będę mógł wyrejestrować swój własny pojazd tymczasowo np. 1 rok robię remont, stoi w garażu to po co mam płacić OC? Albo jeszcze lepiej mam stary samochód i wstawiam go do stodoły, wyrejestrowuje i jak będzie potrzebny to go zarejestruje i opłacę OC i pojadę na przegląd. Kiedy będę miał taką możliwość.

~mmm -

Najpierw przywołajcie do porządku tych oszustów z ubezpieczalni.Kupiłem auto i polisa była ważna jeszcze 10 miesięcy,a po 2 zadzwoniła do mnie pańcia i mówi że nie mam ważnego oc,bo poprzedni właściiel opłacił tylko jeden kwartał.A skąd ja niby miałem to wiedzieć skoro data ważności polisy upływała po 10 miesiącach.

~krzysztof -

to jest właśnie NAJWIĘKSZA PATOLOGIA PAŃSTWOWA-by wyciągnąć jak najwięcej od niczego nieświadomych kierowców , a wystarczyłoby by w ustawie było ,że każda polisa z automatu się odnowiła chyba ,że właściciel ją wypowie przedstawiając inną polisę OC WINIEN POSIADAĆ KIEROWCA A NIE SAMOCHÓD BO ON SAM NIE ROBI WYPADKÓW ,ANI WŁAŚCICIEL TYLKO KIERUJĄCY !!!!

Gość

Piszesz jako Gość