Zmiany w usługach turystycznych od 1 lipca

Środa, 16 maja (15:07)

Od 1 lipca będą lepiej chronione interesy i portfele klientów biur podróży i hoteli.

1 lipca wchodzi w życie Ustawa o imprezach turystycznych /© Panthermedia

W tym dniu wchodzi w życie Ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.

- Najważniejsza zmiana to możliwość dochodzenia odszkodowania nie tylko od biur podróży, ale także od podmiotów, które ułatwiają nabycie powiązanych usług turystycznych - mówi prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski.

- Sprzedaż za pośrednictwem internetu biletu lotniczego, a zaraz potem przekierowanie do zakupu usługi hotelarskiej czy innej usługi, na przykład wynajmu samochodu, to już w tym momencie jest usługa turystyczna albo tak zwana powiązana usługa turystyczna. W obydwu przypadkach klient jest chroniony. Wcześniej tego nie było- dodaje prezes Polskiej Izby Turystyki.

Rzeczniczka Izby Ewa Kubaczyk wyjaśnia, że nowa ustawa jest odpowiedzią na potrzeby rynku.

- Przede wszystkim kupujemy wycieczki nie tylko w stacjonarnych biurach podróży, ale dostęp do internetu spowodował, że samodzielnie szukamy usług, które nam odpowiadają. Przy tym zmieniającym się rynku i przy - czasami - przypadkowych rezerwacjach dokonywanych w sieci turysta nie miał żadnej ochrony. Teraz będzie miał, bo organizatorem turystyki jest każdy podmiot, który sprzedaje usługi, na przykład nocleg, czy transport, czy też kilka usług powiązanych ze sobą, a nie tylko biuro podróży - mówi Ewa Kubaczyk.

Inną ważną regulacją jest zmiana terminów na zgłoszenie roszczeń. Prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski wyjaśnia, że nie będzie już terminu 30-dniowego na złożenie reklamacji. - Jak on będzie się kształtował, na razie trudno w tej chwili jednoznacznie powiedzieć, bo te przepisy będą obowiązywać w całej Unii, więc zapewne dojdziemy do porozumienia w tej kwestii. Wydłuża się też termin przedawnienia roszczeń z dwóch do trzech lat, co dla klienta jest korzystne- mówi Niewiadomski.

Zmiany przepisów w branży turystycznej są wprowadzane we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Wymaga tego unijna dyrektywa.

IAR

Podziel się

~Błędny Rybak -

To oczywiste, że jest ustawa o turystyce bo jest przecież Ministerstwo Sportu i Turystyki. Za to nie ma Ministerstwa Skarbu Państwa, bo to nie tak ważne jak turystyka.

~kaszkawał -

A jak będzie zmiana w stosunku do roszczeń i odszkodowań za zniszczone mienie hotelowe,i fałszywe hejterskie wpisy opinie. Oni od nas z urzędu, a my od nich z kodeksu cywilnego ? No to ja dziękuje, bo likwidując oszustów z biur podróży, likwiduje się całą branżę. A może o to chodziło ? Żeby mogły potem wkroczyć zachodnie inwestycje turystyczne i przejąć całą infrastrukturę. Przy naszych skorumpowanych politykach wszystko jest możliwe

~Polak -

bóg , honor i ojczyzna to antypolskie, krzyżackie , watykańskie hasło. Bo tylko dla katolików i krzyżaków, żyd jest na pierwszym miejscu , potem jego honor a na końcu ojczyzna (ziemie i nieruchomości) - narodu nie ma ! Bruk Horror Dziczyzna!!

~olka -

uwaga na booking com! zarezerwowałam na ich stronie kilka noclegów, zatwierdziłam posumowanie 1000 złotych podałam dane z karty no i.....pobrali 1200 zł . Teraz po kolejnym mailu czekam tydzień na reklamację !!!!! Masakra

Gość

Piszesz jako Gość