MF chce czasowo zaniechać poboru podatku od sprzedaży waluty wirtualnej

Piątek, 18 maja 2018 (10:44)

Ministerstwo Finansów wyda rozporządzenie, w którym czasowo zaniecha poboru podatku od czynności cywilno-prawnych od sprzedaży waluty wirtualnej oraz dokona pogłębionej analizy i przygotuje rozwiązania systemowe normujących tę przestrzeń gospodarczą - podano w wykazie prac legislacyjnych resortu finansów.

Ministerstwo chce czasowo zaniechać poboru podatku od sprzedaży waluty wirtualnej /©123RF/PICSEL

Jak podało MF, w orzecznictwie sądowo-administracyjnym waluty wirtualne zostały zakwalifikowane jako prawa majątkowe.

"W konsekwencji przyjęcia takiej wykładni, w przypadku gdy obrót walutą wirtualną dokonywany jest na podstawie umowy sprzedaży lub zamiany, staje się przedmiotem podatku od czynności cywilnoprawnych. Uwzględniając specyfikę handlu walutami wirtualnymi, który sprowadza się do obracania tymi prawami majątkowymi przez ich zakup, sprzedaż i wymianę, a zatem wielokrotnego zawierania umów sprzedaży i zamiany, po stronie podmiotu dokonującego obrotu walutą wirtualną powstać może obowiązek zapłaty podatku w wysokości niejednokrotnie przewyższającej zainwestowane środki" - napisał MF.

"Czasowe zaniechanie poboru podatku pozwoli na dokonanie pogłębionej analizy i przygotowanie rozwiązań systemowych normujących tę przestrzeń gospodarczą, w tym w kontekście podatkowym" - dodano.

Projekt rozporządzenia jest w uzgodnieniach wewnętrznych, a ma zostać wydany do 15 czerwca.

PAP

Podziel się

~Polak -

Ciekawe kto z rzadu lub kregu biznesmenow ma do sprzedania na szybko kryptowaluty na ktorych zarobil miliony. Ta kie czasowe zaniechanie poboru podatku sluzy oszustwom na szczeblach rzadowych!!!....

~Przemek -

Zajrzałem sobie do tego wykazu - MF chce objąć zaniechaniem poboru tylko krypto zakupione w okresie od lipca 2018 r. do 2019 r., co nie rozwiązuje problemu.

~Polis -

Za póżno bo firma jedna z najlepszych w Europie już podjeła decyzje przenosi się na Maltę a wartość firm bardzo duża. Mieli także zaproszenie z Estoni i Białórusi.i Malty podjeli słuszną decyzje Teraz możemy się obejść smakiem Jak to możliwe takie póżne decyzje w tak ważnych sprawach.

~jkk-54 -

Bezproduktywna spekulacja na kryptowalutach powinna być wysoko opodatkowane!!! Nie rozumiem dlaczego rządzący tego nie robią. Natomiast w Polsce pobiera się całkiem wysokie podatki od pracy i produkcji. Pytanie: Jak w kraju ma się utrzymywać wzrost gospodarczy jeśli praca i produkcja są opodatkowane wysoko a spekulacja nisko ???

Gość

Piszesz jako Gość