Mieszkaniowa prognoza na 2018 r. - ponad 200 tys. nowych kredytów

Poniedziałek, 11 czerwca 2018 (06:00)

Ponad 75 proc. nabywanych mieszkań ma powierzchnię poniżej 65 m kw., cena nabywanych mieszkań w ponad 75 proc. nie przekracza 300 tys. zł. Relacja liczby transakcji na rynku pierwotnym do liczby transakcji zawieranych na rynku wtórnym we wszystkich większych aglomeracjach wskazuje jednoznacznie, że są to nadal rynki nienasycone i cechuje je duży niedobór lokali.

Kupujemy mieszkania w jeszcze większym tempie niż w minionym roku /©123RF/PICSEL

W pierwszym kwartale br. banki udzieliły 55 tys. nowych kredytów mieszkaniowych, na kwotę 13 mld zł. Kupujemy mieszkania w jeszcze większym tempie niż w minionym roku.

- Według naszych prognoz, banki w tym roku udzielą ponad 200 tys. nowych kredytów na kwotę 45-50 mld zł - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Jacek Furga, prezes AMRON SA. - To już będzie poziom z rekordowych lat 2006-2007.

marketnews24.pl

Podziel się

~dorota moniuszko -

Mój szwagier Henio kupił w MDM chałupę jak malowano na Białołęce, super miejscówa, tylko 3 km do przystanku, a i do centrum jedzie busem tylko 2 godziny, ale uważa, że zrobił biznes życia. Blok bez parkingu, ale po co mu parking, nie ma fury. Dzieciaki bawio sie w błotku, a i to dobre bo lecznicze błotko. Siora też zadowolona, bo nie pracuje to siedzi w chałupie i sobie też chwali. Generalnie życie jest fajne. Kredyt wzieli na 35 lat, ale są młodzi to kiedyś spłacą, bo teraz przestali, nie majo za co to dali sobie na luz. Czasami ktoś z banku zadzwoni, ale udajo, że nie słyszą, że so poza zasięgiem. Generalnie jest git.

~POGRZEBACZ -

W Warszawie przed 2008 roku kredytobiorcy brali wielką płytę po 9000 bo "mieszkania miały tylko drożeć" tak przynajmniej twierdzili "eksperci". Teraz jej za 6000 nie mogą sprzedać. Oj Bartosz Bartosz.... Nabazgrany wykresik, który nie oddaje spadków po kryzysie w 2008 roku. I wszystkich tych biednych ludzi, którzy obecna wartość kredytu do spłaty przewyższa obecną cenę mieszkania pomimo blisko 10 letniego spłacania. Zanim weźmiesz kredyt zastanów się 100 razy. Wzięcie kredytu to jedna z największych krzywd, jaką biedny człowiek może sobie zrobić samemu. Kredyty są dla ludzi bogatych, którzy dla kaprysu posiadania czegoś natychmiast są skłonni zapłacić za towar więcej niż kosztuje. Przekleństwem świata stał się fakt ze lichwiarzom udało się wmówić sporej części ludzkości, że kredyt jest dla ludzi biednych. Co jest fałszywe, bo jeśli nie stać cię na kupienie towaru za gotówkę, to tym bardziej nie stać cię na wzięcie go na kredyt, bo wtedy nie tylko zapłacisz za towar, ale jeszcze do tego oddasz często drugie tyle odsetek bankierowi i w sumie płacisz o wiele więcej niż towar jest wart. Jedyna szansa to oszczędzać i mieć zawsze w zanadrzu trochę grosza na nieprzewidziane wydatki. Biorąc kredyt stajesz się jeszcze biedniejszym, bo tym, co zarobisz musisz się dzielić z bogatym bankierem. Kredyt w perspektywie czasu nie sprawi, że stać cie na więcej tylko na mniej.

~diler bud. -

TAKA CIEKAWOSTKA: W bardzo niedługim czasie na pewno w Trójmieście (a może i w innych miastach Polski, ale tego nie wiem bo tam nie mieszkam) nastąpi krach na rynku nieruchomości... Pytacie dlaczego? Już Wam odpowiadam. Obecnie pracuję w dziale sprzedaży w największej firmie deweloperskiej na rynku Trójmiejskim. W swojej ofercie mamy mieszkania zarówno w Gdańsku jaki i w Sopocie i Gdyni. Od jakiegoś 1,5 roku obserwujemy wręcz OWCZY PĘD i niemal "zabijanie się" klientów aby tylko kupić mieszkaniA, nie mieszkanie, a mieszkaniA POD WYNAJEM. Dochodzi już do tak kuriozalnych sytuacji że przyjeżdża krawaciarz ze Stolicy i kupuje w jednym bloku 15! mieszkań pod wynajem... Kolejna sytuacja, zgłasza się do nasz małżeństwo - on nauczyciel w małej miejscowości pod Trójmiastem, ona pracownik administracji w jednym z urzędów i kupują NA KREDYT już 8 mieszkanie pod wynajem. Problem ze zdolnością kredytową? Absolutnie nie ma. Są na tyle "obrotni" że piszą ze znajomymi LEWE umowy najmu, wrzucają ten dochód w KPiR (wówczas bank nie wie że to najem, więc nie wymaga minimum 1 roku takiej umowy) i odprowadzają od tego podatek. Efekt? Napompowana zdolność kredytowa i chęć kupna KOLEJNYCH 3 mieszkań pod wynajem... Kolejny przykład, on pracuje w komisie samochodowym (pracuje, nie prowadzi) pod Lublinem, ona pracuje w księgowości w jednej z tamtejszych firm. 2 dzieci na utrzymaniu. Co robią? Kupują mieszkanie w Trójmieście ponieważ SŁYSZELI że opłaca się kupić mieszkanie w Trójmieście na wynajem. Ludzie powariowali... Deweloperzy podnoszą niemal codziennie ceny ponieważ jak to się mówi "golą frajerów". Ceny na niektórych inwestycjach są o 1500-2000zł wyższe za m2 niż na początku roku. Gdzie jest tu sufit? Wydaje mi się patrząc na brak wyobraźni kupujących że go nie ma. Tak jak kiedyś ludzie "rzucili" się z oszczędnościami swojego życia na fundusze inwestycyjne bo "sąsiad mówił że warto", tak teraz "rzucają" się na kupno mieszkań. Teraz sytuacja jest o tyle niebezpieczniejsza, że część ludzi nie inwestuje swoich pieniędzy, a kasę na inwestycję biorą z kredytów z banku... W najbliższych 3-4 latach na rynek Trójmiejski trafi między 20.000 a 30.000 gotowych mieszkań. Obserwując rynek, sądzę że przynajmniej połowa z nich to mieszkania przeznaczone pod najem długo lub krótko terminowy. Pytanie teraz o to, czy faktycznie będzie taki popyt na te mieszkani

~ANALITYK GUS -

GOSCIU GADA BZDURY >>> W POLSKĘ CO CZEKA W PRZYSZŁOŚCI ..??? TAKŻE BĘDĄ MIESZKANIA ZA DARMO !!! ,,RUSZA TERAZ WIELKI NIZ DEMOGRAFICZNY ,,,W 2050 ROKU BĘDZIE TYLKO 19 MILIONÓW POLAKÓW W POLSCE . W 1990 ROKU BYŁO 49 MIAST POWYŻEJ 100 TYS. LUDNOŚCI TERAZ JEST 32 MIAST ,W 2050 ROKU BĘDZIE TYLKO 14 MIAST,,,!!! BĘDZIE TAK JAK W DAWNYM NIEMIECKIM WSCHODNIM DDR,,, BURZENIE PUSTOSTANÓW I SIANIE NA TYCH MNIEJSCACH TRAWY, JUŻ W WSCHODNICH NIEMCZECH W SAXONII I BRANDENBURGII SĄ ZAPRASZANI POLACY I CZESI DO ZAMIESZKANIA PUSTOSTANÓW ZA DARMO.. TAKIM PRZYKŁADEM JEST MIASTO ŁÓDZ ...W INERNECIE INFORMACJA ,ŻE W ŁODZI CENY MIESZKAN IDA W GÓRĘ A MIASTO SIĘ WYLUDNIA . TERAZ ZACZYNA SIE FALA PUSTOSTANÓW W ŁODZI --2000 MIESZKAN ROCZNIE..!!! A PODOBNO DEVELOPERKA NA DUZYCH OBROTACH W ŁODZI..??? DRUGIM BARDZO WAZNYM CZYNNIKIEM W NIŻU DEMOGRAFICZYM JEST ILOŚĆ ZGONÓW POLAKÓW . TERAZ ZACZYNA SIĘ WZROST ZGONÓW Z POWOJENNEGO WYŻU DEMOGRAFICZNEGO W TYCH LATACH 45 -60 BYŁO OK 750 TYŚ URODZEN DZIECI ROCZNIE.NA DZIEŃ DZISIEJSZY NA JEDNNEGO NOWORODKA PRZYPADA 16 EMERYTÓW PO 67 ROKIEM ŻYCIA A W 2050 ROKU NA 1 NIEMOWLE BĘDZIE PRZYPADAC 50 EMERYTÓW,,,TO DAJE DO MYSLENIA WIEC MAM PYTANIE DO WSZYSTKICH CZY W PRZYSZŁOŚCI WYSTARCZY DLA WSZYSTKICH MIESZKAN TAK JAK JEST W TYTULE ARTYKUŁU .POZDRAWIAM

~widzew-łódz -

Łódź. Ceny mieszkań spadają i to dość mocno. Średnia cena transakcyjna mieszkania do remontu to ok. 2700-2900 zł /m2. Oczywiście w Internecie mamy wysyp pobożnych życzeń w kwotach po 3500-4000 zł/2. I jest to nieosiągalne dziś. Wiem o tym doskonale bo jestem agentem nieruchomości. Łódź sie wyludnia i potwornie zadluza, zarobki są nedzne a tzw. Nowe inwestycje totalnie chybione. Po nowym roku będzie jeszcze gorzej, gdyż wzrasta wysokość wkładu własnego przy kredycie aż do 20%

Gość

Piszesz jako Gość