Sejm uchwalił nowelę ustawy o własności lokali

Czwartek, 7 czerwca 2018 (06:53)

Umożliwienie dochodzenia do własności w przypadku lokali mieszkalnych budowanych przed 1995 rokiem zakłada nowelizacja ustawy o własności lokali, którą w środę uchwalił Sejm.

Sejm uchwalił nowelę ustawy o własności lokali /© Panthermedia

Za nowelą głosowało 425 posłów, przeciw był jeden głos, także jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Prace nad nowelą odbyły się w błyskawicznym tempie.

Pierwsze czytanie poselskich projektów nowelizacji ustawy o własności lokali odbyło się podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Infrastruktury. Do Sejmu wpłynęły bowiem dwa takie projekty - jeden przygotowany przez grupę posłów Platformy Obywatelskiej, a drugi - przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Oba miały ten sam cel - zlikwidować lukę prawną powstałą po wejściu w życie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Ustawa o KZN wprowadziła zasadę, że ustalenie odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego następuje zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz zgodnie z pozwoleniem na budowę. Oba te warunki muszą być spełnione, jeżeli ktoś będzie chciał wyodrębnić własność lokalu.

Posłowie podczas wtorkowego posiedzenia komisji wskazywali, że problem tego przepisu pojawia się w odniesieniu do budynków, które były budowane przed 1995 rokiem - wówczas nie wydawano pozwoleń na budowę. - Przyblokowało to wielu mieszkańcom wykupienie lokalu w starych zasobach gminy, w spółdzielniach mieszkaniowych - mówiła posłanka Małgorzata Chmiel (PO). Wskazała, że dodatkowym problemem jest to, że przed 1995 rokiem nie było obowiązku przechowywania dokumentacji.

Grzegorz Schreiber (PiS) zaznaczył, że ta luka prawna jest problemem "prawnym, społecznym, notarialnym, sądowym, budowlanym". - Ten projekt ustawy reguluje wszystkie rzeczy po myśli interesu społecznego - dodał.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

PAP

Podziel się

~Oldspec -

Co to za mieszkania własnościowe jak placi się czynsz, a na jakiekolwiek zmiany trzeba mieć zgodę prezesa. Ludzie dali się zrobić w bambuko. Prezes jeździ mercem i żeruje na naiwnych ludziach. Wystarczy założyć wspólnotę, wybrać lub nająć człowieka, który bedzie prowadził rachunki i koszta są niskie, bo nie ma prezesa. Nikogo nie pytasz, co robisz z mieszkaniem, bo to twoja prywatna wiadomość. Spółdzielnie to relikt przeszłości.

~p.l. -

KUPISZ MIESZKANIE W BLOKU I BĘDZIESZ PRZEKLINAŁ TEN DZIEŃ. WPÓLNTA MIESZKANIOWA CZYLI GORZEJ NIŻ NA "ALTERNATYWY 4".

~<> -

Jedna dobra rada . NIGDY NIE MIESZKAJ W KIBUCU CZYLI OSIEDLU STRZEŻONYM lub w PEKINIE ZWANYM BLOKIEM. Nic nie nalezy do ciebie choć masz mieszkanie własnościowe. Z komornego utrzymujesz armie ludzi z paniczami orezesami na czele w zamian nie dostajesz nic. I mimo ze masz swoje (niby) i tak mogą z bloku cię wyeksmitować.

Bars47

Bars47 -

Ja mieszkam w mieszkaniu w bloku 4 pietrowym wybodwanym w 1975 roku. Wprowadziłam sie w 1976 i mieszkam tu juz 43 lata. Po nowelizacji dostałam zawiadomienie ze mam 95 % znizki na wykup a wiec jesli sie zdeczyduje na wykup musze wplacic 8800 zlotych 1000 u notariusza za grunta.

Gość

Piszesz jako Gość