"Rzeczpospolita": NIK chwali zmiany w VAT

Wtorek, 19 czerwca (06:03)

Uszczelnienie przepisów i sprawniejsze działania skarbówki dają efekty. Do budżetu wpłynęło 30 mld zł więcej - podaje we wtorek "Rzeczpospolita".

Uszczelnienie przepisów i sprawniejsze działania skarbówki dają efekty /©123RF/PICSEL

Z raportu NIK-u, do którego dotarła gazeta, a który dotyczy wyłudzeń VAT, wynika, że ubywa lewych faktur, skarbówka likwiduje podatkowe karuzele, kontrole są coraz skuteczniejsze. Skarb Państwa dostał w 2017 roku 30 mld zł więcej niż rok wcześniej.

"Podatkowym oszustom jest coraz trudniej" - powiedział "Rz" Arkadiusz Łagowski, ekspert Konfederacji Lewiatan i doradca podatkowy w Grant Thornton.

Powodem sukcesów skarbówki jest uszczelnienie przepisów. "Jedną z najważniejszych zmian było wprowadzenie obowiązku przesyłania co miesiąc informacji z ewidencji VAT w elektronicznym formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego" - informuje "Rz" za raportem NIK-u.

"Dzięki informacjom z JPK skarbówka wie o wszystkim, co dzieje się w firmach. Może porównywać dane i na bieżąco wyłapywać nieprawidłowości. Ograniczyło to znacznie kupowanie fikcyjnych faktur np. na doradztwo czy marketing - powiedział "Rz" adwokat i właściciel kancelarii podatkowej Piotr Świniarski.

Na podstawie JPK skarbówka typuje też firmy do sprawdzenia. Z raportu wynika, że kontroli jest mniej, ale za to dają lepsze efekty. "Fiskus nie marnuje już czasu na tzw. puste kontrole, wie gdzie iść i czego szukać" - uważa mecenas Świniarski.

Zdaniem NIK skuteczność skarbówki poprawiły także przepisy uszczelniające VAT-owski rejestr przedsiębiorców oraz zasady dokonywania zwrotu podatku. "Jednocześnie raport rozprawia się z mitem, że wzrost dochodów budżetowych z VAT jest wynikiem nieuzasadnionego wstrzymania zwrotów" - uważa Arkadiusz Łagowski.

Na kombinatorów odstraszająco wpłynęło też podwyższenie kar. "Wiele osób, słysząc o uszczelnieniu przepisów, wyszło z szarej strefy" - powiedział gazecie Świniarski.

Raport NIK zwraca także uwagę na lepszą organizację pracy urzędników, którzy wykorzystują nowoczesne narzędzia informatyczne, ale też wskazuje błędy m.in. długi czas reakcji na stwierdzone u przedsiębiorców nieprawidłowości.

PAP

Podziel się

~PL -

Takie rezultaty można było już dawno osiągnąć, ale PO-PSL to nie interesowało! Zgodnie z zasadą że największe pieniądze robi się na mętnych przepisach prawa. A wpływy do budżetu?! A kogo to... Inna sprawa, że przepisy można uprościć jeszcze bardziej i wpływy byłyby jeszcze wyższe!

~jot -

Największa część tych 30 mld. wyższych wpływów z VATu bierze się z wzrostu gospodarczego i wysokiej inflacji, oraz z zaksięgowania zwrotów VATu na 2016 r. Gdy to wszystko się zsumuje to z tych 30 mld. pozostaje 10 - 12 mld. wpływów wynikających z uszczelnienia VATu, które jest zasługą wprowadzenia tzw. odwróconego VAT przez ministra Szczurka w rządzie PO, nawiasem mówiąc ostro krytykowanego przez pana Modzelewskiego, ekonomicznego doradcę PiSu.

~niewolniksklave -

Dodatkowe 30 mld złotych nic tylko bić brawa Morawieckiemu za uszczelnienie podatków? Ja jednak nie będę bił braw, ponieważ koszty odzyskania VAT plus straty w firmach przewyższają wartość odzyskaną. Podatek VAT jest nieefektywny dla budżetu. Służy tylko i wyłącznie jako bat. Przepisy są tak zagmatwane i sprzeczne same ze sobą, że urzędasy swoją dowolnością interpretacji, z każdego mogą zrobić przestępcę podatkowego. Rozwiązanie jest proste. Likwidacja tego podatku. Ludzie zyskają w kieszeni. Oczywiście trzeba wtedy wywalić z ciepłych posadek całą armię zbędnych urzędasów. Skończy się też nagonka na "oszustów", których sami urzędasy kreują i to jest największe zmartwienie dla zbytecznej biurokracji. Więcej nasklave.aktualnosci

Gość

Piszesz jako Gość