Nowy trend w budownictwie - domy na stalowym szkielecie

Sobota, 7 lipca (06:00)

Wśród domów szkieletowych budynki wykonane w technologii lekkiego szkieletu w Polsce nadal cieszą się bardzo małą popularnością. Ze względu na błyskawiczną budowę warto zainteresować się stalowymi szkieletami. Tym bardziej, że cieszą się one pozytywnymi opiniami, zwłaszcza w Ameryce Północnej.

Ze względu na błyskawiczną budowę warto zainteresować się stalowymi szkieletami /©123RF/PICSEL

Domy szkieletowe ze stali

Do budowy domów z konstrukcji stalowych wykorzystuje się specjalne profile wykonane z galwanizowanej stali. W Polsce mamy do czynienia z zimnogiętymi profilami wyprodukowanymi ze stali konstrukcyjnej klasy 350 lub 280. Najczęściej dodatkowo są one wyposażone w powłokę ogniowo ocynkowaną.

Szkielet stalowy pozwala wybudować dom o wysokości ścian nawet do 6 metrów. Natomiast maksymalna rozpiętość stropów może sięgać 24 metry. To pozwala na postawienie domu czterokondygnacyjnego. Domy szkieletowe stalowe w budowie przypominają budynki stawiane z drewnianego szkieletu. Jednak w przypadku konstrukcji stalowej wymagają zdecydowanie większej precyzji w czasie montażu niż ich drewniane odpowiedniki. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o domach na szkielecie drewnianym - kliknij tu.

Konstrukcja

Szkielet stalowy pozwala na wybudowanie nie tylko domów jednorodzinnych, ale również garaży oraz budynków o charakterze przemysłowym. W Polsce najczęściej wykorzystywanym materiałem jest stal zimnogięta. Zdecydowanie rzadziej wykorzystuje się profile wyginane na gorąco. Dzieje się tak, ze względu na ich nieopłacalność.

Dzięki powłoce ocynkowanej o gęstości 285 g/m sześc. profile są odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Stalowe domy są zatem wyjątkowo wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Nawet po przecięciu każdego elementu, miejsca te są dokładnie pokryte ocynkowaną powłoką.

Najczęściej domy szkieletowe wywodzą się z polskiej lub szwedzkiej linii produkcyjnej, dlatego osoby obawiające się azjatyckich konstrukcji mogą być spokojne o wysoką jakość zamawianych produktów. Stalowe domy jeszcze na linii produkcyjnej są ze sobą odpowiednio łączone. Do tego celu wykorzystuje się śruby samowięrcące bądź nity.

Domy w konstrukcji stalowej wymagają łączenia ze sobą poszczególnych elementów. Właśnie z tego powodu kluczową rolę odgrywają projekty domów, według których odbywa się produkcja profili na wymiar. Należy pamiętać, że konstrukcja stalowa to lekki szkielet, który nie może być narażony na zbyt duże obciążenia. Jest to wyraźny sygnał ku dopasowaniu odpowiedniego pokrycia dachowego. Domy szkieletowe stalowe nie powinny być pokrywane dachówką. Jest to oczywiście możliwe przy zastosowaniu stosownych wzmocnień. Jednak konstruktorzy nie zalecają tego typu rozwiązań. Lepszą wersją okażą się lekkie pokrycia dachowe, takie jak gont bitumiczny, blachodachówka, a nawet zwykła blacha płaska.

Zalety

Stalowe domy posiadają bardzo dużo cennych zalet. Ich przewaga nad słabszymi cechami powoduje, że niektórzy inwestorzy ostatecznie decydują się na projekty domów wykonane ze stali.

Zalety domów wykonanych w technologii lekkiego szkieletu:

- krótki czas budowy - wznoszenie konstrukcji stalowej zajmuje od 4 do 7 dni, natomiast wybudowanie domu pod klucz zajmuje maksymalnie 4 miesiące;

- większa powierzchnia użytkowa w porównaniu do murowanego domu - domy szkieletowe wyróżniają się mniejszą grubością ścian;

- szkielet stalowy znajduje wszechstronne zastosowanie - mogą być z niego stawiane zarówno stalowe domy, jak i również budynki przemysłowe, garaże, lub inne pomieszczenia gospodarcze;

- łatwe rozprowadzenie wszelkich instalacji, które kamufluje się pod poszyciem ścian. Dzięki temu ograniczamy ilość prac związanych z wykuciem specjalnych bruzd. Jednak przy montażu instalacji elektrycznej należy zastosować puszki, które przeznaczone są do ścian z karton-gipsu;

- stalowe domy, które są wyposażone w odpowiednią izolację termiczną, będą ulegać bardzo szybkiemu nagrzewaniu.

Wady

- Stalowe domy szkieletowe utrzymują wskaźnik akumulacji ciepła na bardzo niskim poziomie. Przez co nagrzane pomieszczenie w przerwie dostawy energii cieplnej bardzo szybko się wychładza.

- Lekki szkielet ma to do siebie, że nie jest on materiałem o zadowalających parametrach paroprzepuszczalności. Dlatego należy zatroszczyć się o odpowiednią wentylację pomieszczeń. W innym przypadku może dojść do niepożądanego zawilgocenia wewnątrz domu.

- Wykańczanie domów szkieletowych, najczęściej odbywa się przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych. Oznacza to, że możemy spodziewać się niedużej wytrzymałości. Na takich ścianach trudniej jest zamontować meble lub inne przedmioty o znaczącym ciężarze.

- Ze względu na swoją konstrukcję stalowe domy szkieletowe, docelowo są w stanie wytrzymać w bardzo dobrym stanie, przez 50 lat. Stawia się je zatem ze względu na dużo niższe koszty budowy w porównaniu do domów stawianych metodą tradycyjną. Jednak murowane domy są budowane, by mogło korzystać z nich kilka pokoleń.

Koszty budowy

Koszty budowy domu szkieletowego ze stali konstrukcyjnej są dużo niższe od kosztów budowy domu tradycyjną metodą. Zwykle wybudowanie domu stalowego w stanie deweloperskim, kosztuje od 1800 do 2500 złotych za metr kwadratowy. Trzeba przyznać, że jest to nawet kwota dużo niższa od cen zakupu mieszkania na identycznym etapie urządzania.

Istnieje możliwość, aby koszty budowy były jeszcze niższe. Jeżeli projekty domów obejmują wykonanie większości prac systemem gospodarczym, ceny metra kwadratowego mogą wynieść nawet 1300 złotych za metr kwadratowy.

Jeżeli chcesz porównać cenę takiego domu do kosztów budowy domu murowanego - sprawdź ten artykuł.

Lekki szkielet jest idealną propozycją dla osób, które jednak poszukują ekonomicznego rozwiązania w budowie domu. Z jednej strony widać sporą różnicę między murowanymi domami. Jednak przy odpowiednim zabezpieczeniu możemy swobodnie korzystać z takiego budownictwa jak z tradycyjnego. Wymagana jest jedynie odpowiednia izolacja termiczna oraz akustyczna. Nie można zapominać również o wyważonym obciążeniu, które mimo wszystko nie może być na tak swobodnym poziomie, jak przy murowanych budynkach jednorodzinnych.

Kalkulatory budowlane

Podziel się

~ktoś -

Ja wybudowałem dom szkieletowy, szybko i tanio. Mój zywot przetrzyma śmiało, a jak zacznie gnić po 70 latach to niech się już kto inny tym przejmuje. Dla mnie dom to ma byc miejsce gdzie jem, śpie i mam schronienie przed deszczem i chłodem. Nie muszę chodzić po dębowych podłogach za 400 zł m2 czy kąpać się w wannie z hydromasażem za 25 000. Ma być praktycznie i ekonomicznie ale nie badziewnie. Pieniądze wolę wydawać na podróże i jedzenie, picie, zabawę niż pakować w bude.

~służewiec -

Krach nas czeka nie z powodu kredytow itp tylko z powodu nadętyh cen mieszkan. Na Słuzewcu w Warszawie kawalerka kosztuje 342 000!!!!! :):) Zapytalem pani czy znalezli juz jakiegos jelenia na kupno mieszkania. Winni wszystkiemu sa kupujacy ludzie ktorzy zadluzaja sie na ogromne sumy placac po 10 000 za metr mieszkania bo metro obok ( a to ze sie jedzie 20 minut zawalonym metrem do centrum to nic). Deweloperom sie w glowach poprzewracalo no ale trudno zeby nie wykorzystywali głupoty ludzi skoro kupuja mieszkania w takich cenach

~TELEWIDZ -

pokolenie lat 40./50. będzie powoli odchodzić a to był olbrzymi wyż demograficzny. Ich mieszkania będą rzucone na rynek w olbrzymich ilościach. Do tego mamy olbrzymi niż demograficzny. Pokolenie wyżu z lat 80. już się powoli urządziło albo w dziuplach w blokach albo w pałacach pod miastem. Stagnacja przyjdzie już niedługo i z dużym hukiem.

~słoik z łomży -

wynajmuję mieszkanie w warszawie i pytałem rok temu właściciela za ile by je sprzedał to mieszkanie odpowiedział mi 350 tys.zł. pytałem go potem za pół roku za ile odpowiedział 300 tys.zł i ani grosza mniej ,pytałem miesiąc temu i powiedział 280 tys.zł .poczekam jeszcze ze dwa lata i jak będzie chciał 150 tys.zł to może się dogadamy

~JackZux -

Kolejny sponsorowany artykuł. Polska się wyludnia i nie zmienią tego imigranci z Ukrainy. Owszem, oni poszukują i będą poszukiwać tanich mieszkań na wynajem i bardzo tanich mieszkań do kupienia za gotówkę, bo nie maja zdolności kredytowej. W najbliższych latach nastąpi ogromny wzrost zgonów, bo wymierać będą bardzo liczne pokolenia powojenne. A w latach 1946-1965 rodziło się średnio ponad 700tys Polaków. I tyle będzie rocznie wymierało. Rocznik 1946 ma w tym roku 72 lata, a średnia długość życia mężczyzny to właśnie 72 lata. Rodzi się w Polsce tylko 350tys Polaków. Nadal mamy ujemny bilas emigracyjny pomimo napływu Ukraińców. Na rynek wtórny będzie trafiało co roku 200tys mieszkań. Do tego dojdzie 120tys od deweloperów, 20tys z programu 500 i około 100tys od inwestorów indywidualnych. Razem ponad 400tys mieszkań rocznie. Mieszkania muszą radykalnie stanieć, zwłaszcza poza Warszawą, Krakowem, Wrocławiem, Poznaniem i Gdańskiem

Gość

Piszesz jako Gość