Od przyszłego roku ma zniknąć użytkowanie wieczyste gruntów. Potrzebne gigantyczne zmiany w 2,5 mln ksiąg wieczystych

Poniedziałek, 9 lipca (06:00)

Z początkiem przyszłego roku ma zniknąć prawo użytkowania wieczystego - tak zakładają przepisy, nad którymi właśnie pracuje Sejm.

Artur Soboń, sekretarz stanu w MiR /Newseria Biznes

To oznacza, że właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań, którzy byli użytkownikami wieczystymi, automatycznie uwłaszczą się na gruncie, na którym znajduje się ich nieruchomość. Dotychczasową opłatę za użytkowanie zastąpi opłata przekształceniowa, płacona przez kolejnych 20 lat. Zmiana zapewni przyszłym właścicielom dużo większe możliwości dysponowania gruntem czy zaciągania zobowiązań. Dla samorządów to gigantyczna operacja, która wymaga wprowadzenia zmian w 2,5 mln ksiąg wieczystych.

Nowe przepisy zakładają, że od 1 stycznia przyszłego roku zniknie użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność. Każdy użytkownik wieczysty, który jest dzisiaj właścicielem swojego mieszkania albo domu, a współużytkownikiem wieczystym gruntu, z mocy prawa stanie się właścicielem gruntu pod swoim domem lub mieszkaniem w całości bądź w przysługującym mu udziale. Ustawa jest już na ostatniej prostej ścieżki legislacyjnej. Wczoraj w Sejmie odbyło się I czytanie, po którym projekt został skierowany do dalszych prac w komisji sejmowej.

- Nowe przepisy będą dotyczyć około 2,5 mln użytkowników wieczystych, a więc wraz z rodzinami pewnie ok. 10 mln Polaków. To ważna informacja, bo oznacza, że już nikt nigdy nie otrzyma decyzji o zmianie stawki za użytkowanie wieczyste. Zdarzało się tak, że wzrost wartości nieruchomości aktualizowany przez samorząd powodował zwielokrotnienie tej opłaty. To było całkowicie społecznie nieakceptowalne - mówi agencji Newseria Biznes Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Jak podkreśla, użytkowanie wieczyste gruntów, które zostało wprowadzone w latach 60., to relikt epoki PRL, nieprzystający do dzisiejszych realiów rynkowych.

- Własność oznacza możliwość zaciągania zobowiązań, dajemy ludziom swobodę dysponowania gruntem. Nie muszą czekać kilkudziesięciu lat w ramach tego dziwactwa, jakim jest 99-letnie użytkowanie wieczyste - podkreśla Artur Soboń.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nie będzie jednak całkiem bezpłatne. Projekt nowej ustawy zakłada, że w miejsce obecnych opłat za użytkowanie wieczyste przyszli właściciele będą wnosić opłatę przekształceniową, rozłożoną na 20 lat. Wysokość rocznych rat ma być równa opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego obowiązującej przed 1 stycznia 2019.

- W przypadku, kiedy będzie to teren Skarbu Państwa, zaproponowaliśmy w ustawie 60-proc. bonifikatę, jeśli ktoś zapłaci opłatę łączną. W przypadku terenów należących do samorządów, to one dysponują własnym mieniem i określą wysokość takiej bonifikaty - mówi Artur Soboń.

Jak ocenia, w przypadku części nieruchomości nowe przepisy spowodują wzrost ich wartości. Natomiast dla rynku nieruchomości w dużych miastach nie będą mieć wielkiego znaczenia, ponieważ wartość użytkowania wieczystego jest już dzisiaj niemal równa wartości rynkowej.

Wprowadzone w latach 60. użytkowanie wieczyste oznacza, że każdy, kto kupił albo wybudował dom, mieszkanie czy garaż na gruncie w użytkowaniu wieczystym jest jego właścicielem, ale nie dysponuje własnością gruntu, na którym ta nieruchomość się znajduje. Za jej użytkowanie musi co roku uiszczać określoną opłatę Skarbowi Państwa bądź samorządowi. Jak podkreśla sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, zmiana tych przepisów będzie bardzo dużym wyzwaniem logistycznym.

- To jest gigantyczna operacja w 2,5 mln ksiąg wieczystych. Mamy na to przygotowane pieniądze, zatrudnimy armię ludzi do tego, aby w tych księgach dokonać zmian. To duża operacja dla samorządów, które muszą wydać odpowiednie zaświadczenia, i dla 2,5 mln użytkowników wieczystych, którzy muszą albo przyjść do notariusza i to szybko załatwić, albo spokojnie płacić, wiedząc, że z czasem będą musieli zapisać przekształcenie w księgach - mówi Artur Soboń.

Newseria Biznes

Podziel się

~dwojak -

Opłata przekształceniowa płacona przez 20 lat. I do tego każdy zapłaci podatek od nieruchomości od stycznia 2019. Za dobrodziejstwo własności na tych zasadach każdy przez 20 lat będzie płacił podwójnie. Gratulacje dla dojnej zmiany. Będzie co rozdawać kolesiom i wyborcom.

Gość

Gość -

A gdy już zniknie to użytkowanie wieczyste gruntów.... będzie można wprowadzić podatek katastralny od całości czyli za dom i za grunt. Kogo nie będzie stać, będzie musiał opuścić zajmowany teren. Tak będzie.

~Uroda -

Tak szukaja na 500+ i 300+ naszym kosztem mi podniesli wartosc dzialki z 42 tys na 84tys na czynnych szkodach gorniczych teraz mam placic 840 zl na rok a emerytury mam 1600 zgodzilabym sie gdyby dzialka nie byla wykozystana przez wodociagi i kanalizacje chcialam postawic garaz. to mi nie pozwolono bo obowiazuje ustawa ktora mowi ze nic nie mozna postawic w odleglosci 2 metrow od ciagnietej lini wodnej i kamalozacyjnej tak wiec poco mam to wykupowac skoro nic nie moge postawic dzialka ma szerokosci 16 metrow a dl 40 metrow tak wiec za co mam im zaplacic skoro dom ma120 lat 840 za ziemie i do gminy 260zl dla mnie jest to chore. Jestem zadowolona ze moje dzieci wyjechaly z tego kraju

~FUBAR -

ZAROBI NOTARIUSZ I PANSTWO.JAK WYSOKA BĘDZIE OPŁATA ZA TO PRZEKSZTAŁCENIE SKORO MA BYC PŁACONA PRZEZ 20 LAT.ZNÓW KOSZTY PONIESIE TEN SZARY POLAK

Gość

Piszesz jako Gość