Jak można poprawić sytuację osób o niskich rentach lub emeryturach?

Piątek, 13 lipca (06:00)

Starsze osoby, posiadające niskie dochody, mogą skorzystać z rozwiązania prawnego, które zapewni im sfinansowanie kosztów mieszkania, wyżywienia i pielęgnacji. Warunkiem koniecznym jest posiadanie nieruchomości.

Zdjęcie ilustracyjne /© Panthermedia

Na podstawie umowy starsza osoba, która jest właścicielem nieruchomości, takiej jak mieszkanie czy działka, wyzbywa się tej własności w zamian za to, że inna osoba będzie się nią opiekowała do końca życia.

- Taką umowę można podpisać z osobami najbliższymi, jak i z osobami całkowicie obcymi - mówi w rozmowie z MarketNews24 Agnieszka Chajewska, starszy prawnik w kancelarii Kochański Zięba i Partnerzy (KZP). - Ten składnik majątku jest wówczas wyłączony ze spadkobrania.

Jeżeli dojdzie do konfliktu pomiędzy osobami, które zawarły umowę dożywocia, te wszystkie uprawnienia można zamienić na rentę, która będzie równowartością świadczeń ujętych w umowie.

Taka umowa jest stosowana na przykład w sytuacji, gdy jedno z dzieci podejmuje się opieki nad osobą z najbliższej rodziny.

- Jest to rozwiązanie dobre zwłaszcza dla osób samotnych, potrzebujących opieki, a równocześnie dysponujących jakąś nieruchomością - ocenia mec. Agnieszka Chajewska z KZP.

marketnews24.pl

Podziel się

~PATRIOTA -

Ciągle słyszę w telewizji , w radiu , że w Polsce jest za mało mieszkań , że liczba mieszkańców w Polsce rośnie , że pensje rosną , że produkt krajowy rośnie, że jest coraz więcej Polaków, których stać na zakupy na 5 alei w Nowym Jorku , że jesteśmy tygrysem Europy i zieloną wyspą na mapie i że jest bum inwestycyjny . A mi się wydaje , że w Polsce jest za dużo mieszkań , (wiele mieszkań jest tylko wynajmowana studentom i pracownikom firm , wielu mieszkaniach i domach mieszkają samotni emeryci ), że liczba mieszkańców Polski stale spada , że pensje maleją , że rośnie inflacja a nie PKB , a kogo stać na zakupy na 5 alei to trzeba zapytać premiera T, On powinien mieć najlepsze informacje , w końcu mamy tyle służb które nas chronią , tylko ja nie bardzo wiem przed czym , bo granice otwarte , majątek wysprzedany , kasa pusta i tylko wiatr hula po polu a nam bardziej grozi głód i nędza niż terroryzm a jeśli chodzi o ten bum inwestycyjny to też nie wiem o co chodzi. Może komuś się kraje pomyliły albo kartki w kalendarzu , albo się ktoś po prostu naćpał i tyle

~grześ schetyna -

NIC DZIWNEGO ZE EMERYTURY SĄ NISKIE.WEDŁUG FRANCUSKIEGO EKONOMISTY THOMAS PIKETTY EUROPA WSCHODNIA JEST KOLONIĄ ZACHODU.PRZEZ 25 LAT ZACHODNI KRWIOPIJCY OKRADALI POLSKĘ Z PRACY I KAPITAŁU TWIERDZĄC ZE KAPITAŁ NIE MA NARODOWOŚCI.DO SPÓŁKI ZE STYROPIANOWYMI LIBERAŁAMI ZLIKWIDOWALI PRZEMYSŁ I ZADŁUŻYLI NASZ KRAJ NA BILION DOLARÓW.ICH POLITYKĘ CHCĄ KONTYNUOWAĆ PO,KOD I NOWOCZESNA PUSZCZAJĄC POLAKÓW Z TORBAMI.

~Emerytka -

Przeważnie to się tragicznie kończy dla takich emerytów,zobowiązujący się do opieki chcą tylko nieruchomość przejąć a nie opiekować się emerytem,często kończy się to zbrodniami poprzez trucie albo zabieraniu leków i inne ,a najlepszym razie sądami o nie przestrzeganie umowy na które emeryt nie ma pieniędzy,zdrowia i czasu.Tu jest katolicka Polska,a nie cywilizowany kraj.

~niewolniksklave -

Jesteś emerytem? Rząd mówi nie ma dla ciebie miejsca w domu starości? Nasz plan daje każdemu kto ma 65 lat lub więcej pistolet i 4 kule. Możesz zastrzelić 2 posłów i 2 ministrów lub tylko ciężko ranić. Oczywiście to znaczy, że idziesz do więzienia, gdzie będziesz dostawał 3 posiłki dziennie, miał dach nad głową, ogrzewanie i opiekę zdrowotną o jakiej możesz tylko marzyć? Potrzebujesz zęby? Nie ma problemu. Okulary? Fraszka. Wymiana biodra? Też do załatwienia. Nerki, płuca, serce? Wszystko zabezpieczone( i twoje dzieci mogą przyjechać i odwiedzać cię tak często jak to robią teraz). I kto będzie za to płacił? Ten sam rząd, który ci właśnie powiedział, że go na to nie stać aby dać ci miejsce w domu opieki nad starszymi! I ciekawy dodatek – jako wiezień nie musisz płacić podatku dochodowego. Więcej nasklave.archiwum

Gość

Piszesz jako Gość