11 najniebezpieczniejszych sposobów wyłudzania pieniędzy

Piątek, 13 lipca (06:00)

Tylko w Warszawie w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku wyłudzono od seniorów ponad 4,3 mln zł. W ubiegłym roku ta kwota wyniosła prawie 19 mln zł. Jest 11 najbardziej popularnych sposobów na wyłudzanie pieniędzy.

W Warszawie w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku wyłudzono od seniorów ponad 4,3 mln zł /©123RF/PICSEL

Wyłudzanie pieniędzy od seniorów, którzy z typową dla siebie otwartością chętnie nawiązują kontakty z obcymi, to dla oszustów łatwy sposób na szybkie wzbogacenie się. Ludzie w podeszłym wieku najczęściej nie zdają sobie sprawy z zagrożenia - na oszustwa najbardziej narażeni są ludzie mieszkający samotnie, bez rodziny, którzy łatwowiernie dają się zwieść metodzie "na wnuczka" czy "na policjanta". Ofiarami przestępców padają jednak także osoby na co dzień rozważne, aktywne w lokalnym środowisku, które poddają się manipulacji i ostatecznie dają się okraść.

Metody naciągania osób starszych bazują najczęściej na zaufaniu, jakim cieszą się wśród nich urzędnicy, administratorzy czy przedstawiciele różnorakich stowarzyszeń. Oszuści, podając się za policję, rodzinę, pracowników ZUS-u, opieki społecznej czy fundacji, bez problemu wchodzą do domu, swoją wizytę tłumacząc koniecznością uiszczenia zaległej opłaty, wręczenia korzyści majątkowej, bądź zachęcają do wsparcia zbiórki na szczytny cel. Często potencjalnie ofiara nieświadomie wskazuje miejsce przechowywania gotówki, a sprawca, korzystając z chwili jego nieuwagi, kradnie oszczędności i inne cenne przedmioty, znajdujące się w mieszkaniu.

Najczęściej oszustwa opierają się o kontakt telefoniczny, kiedy seniorzy namawiani są na przekazanie komuś albo pozostawienie w jakimś miejscu gotówki lub kosztowności. Często skłania się ich do wypłat oszczędności z banku, a nawet do zaciągania kredytów.

- W ramach uruchomionej już akcji, która jest pilotażem szerszego projektu, w warszawskich placówkach bankowych pojawią się policjanci oraz strażnicy miejscy, wyposażeni w materiały informacyjne przeznaczone zarówno dla klientów, jak i dla pracowników banków - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Barbrich, dyrektor w Związek Banków Polskich.

Zagrożeniem są także osoby podszywające się pod pracowników firm, oferujących np. usługi telekomunikacyjne. Kusząc obietnicą bardziej korzystnych niż dotychczas warunków, podsuwają do podpisu umowy zobowiązujące seniorów do regularnego uiszczania wysokich opłat na konta prywatnych przedsiębiorstw.

Metody stosowane przez przestępców są ciągle zmieniane i doskonalone, dlatego nie koncentrujemy się wyłącznie na jednym rodzaju oszustw, ale pokazujemy ich pełen zakres. Niezmiernie ważne jest to, żeby o tym problemie informować także dzieci i wnuki seniorów, aby każdy osobiście porozmawiał ze swoimi rodzicami lub dziadkami.

Na potrzeby kampanii opracowano szereg materiałów informacyjnych w postaci m.in. plakatów, ulotek, banerów internetowych, animacji i informatorów. Stworzono także stronę internetową www.SeniorzeNieDajSie.pl, gdzie można szybko dowiedzieć się tego, jakimi metodami posługują się przestępcy i jak reagować w przypadku próby wyłudzenia.

Oto 11 najczęściej stosowanych sposobów oszustw, na które trzeba uważać:

Na wnuczka: dzwoni ktoś podający się za rodzinę lub przyjaciela rodziny i prosi o pomoc finansową w związku z wypadkiem, chorobą albo wyjątkową okazją do zarobienia pieniędzy. Sytuacja jest nagła i wymaga natychmiastowej reakcji ze strony seniora i uniemożliwienie kontaktu z kimkolwiek.

Na policjanta: Dzwoni policjant i informuję, że grupa przestępcza chce ofiarę okraść - np. z lokat w banku i prosi o współpracę.

Na zaliczkę, przedpłatę czy nadpłatę: Nakłanianie do przesłania pieniędzy z góry za jakiś produkt lub usługę lub przekazanie czeku na kwotę wyższą niż ustalona cena, z prośbą o odesłanie nadwyżki środków za pośrednictwem przekazu pieniężnego (jednak czek okazuje się fałszywy).

Na ofertę pracy: Prośba o przesłanie pieniędzy w zamian za przyjętą propozycję zatrudnienia.

Na loterię, nagrodę: Zawiadomienie o wygranej na loterii i prośbę o wysłanie pieniędzy, aby móc odebrać nagrodę.

Na nieruchomość: Oferta wynajmu/zakupu nieruchomości i prośba o wysłanie pieniędzy, podając przyczyny, które wydają się zasadne, jednak nieruchomość nie jest prawdziwa.

Na zakupy przez internet: Prośba o przesłanie pieniędzy w celu zapłaty za produkt, przedmiot aukcji lub usługę reklamowaną przez internet.

Na znajomości: Ofiara poznaje kogoś przez internet, związuje się z tą osobą, a następnie jest proszona o przysłanie pieniędzy.

Na chwilówkę: Propozycja unikatowej promocji uzyskania pożyczki, potem okazuje się, że faktyczne oprocentowanie jest bardzo wysokie.

Na pracownika administracji, hydraulika, pracownika socjalnego: Pod pretekstem wywiadu środowiskowego, sprawdzenia stanu technicznego instalacji w mieszkaniu, wykorzystując chwile nieuwagi, dokonywane są kradzieże pieniędzy lub kluczy do mieszkania.

Na dostawcę prądu/usług telekomunikacyjnych: W ramach fałszywej promocji podkładane są umowy z zawyżonymi stawkami z inną firmą.

marketnews24.pl

Podziel się

~Marketing -

Każdy próbuje wyłudzić pieniądze od emerytów, nawet w TV leci reklama "ubezpieczenia od kosztów pogrzebu"..? Na każdym programie zachęcają do zakupu zbędnych przedmiotów "ułatwiających życie"

~Słowianin -

To miło, że władza wszystko wie o oszustach i ostrzega ciemny lud. Oczywiście, władza by się zajęła oszustami, ale sami rozumiecie, są wakacje, trzeba wymyślać nowe podatki, no i wybory za pasem, a i można by niechcący jakiegoś kolegę po fachu wsadzić. Szkoda jeszcze, że nie ostrzegają przed oszustami w koloratkach, pewnie nie chcą stresować ciemnoty parafialnej.

~Marketing -

To skutki szkolenia specjalistów od "marketingu i sprzedaży". Przez wiele lat czono mlodych jak naciągnąć emerytów nam "kołdry zdrowotne", garnki , pd pozorem pokazów zdrowego żywienia wciskano im byle jakie towary za ogromne pieniądze. Dziś "specjaliści" wynajdują nowe sposoby wyłudzamia ..bo nic innego nie umieją.

Gość

Piszesz jako Gość