ZUS: Coraz więcej zaświadczeń wystawianych w formie elektronicznej

Piątek, 13 lipca (06:00)

W pierwszym tygodniu lipca 37 proc. zaświadczeń lekarskich wystawiono w formie elektronicznej, w czerwcu było to 32 proc. - wynika z danych ZUS. Najwięcej e-zwolnień w lipcu wystawiono w Słupsku - 67,5 proc., Jaśle - 58 proc. i Szczecinie - 52 proc.

Coraz więcej lekarzy korzysta z telefonów komórkowych przy wystawianiu e-zwolnień /©123RF/PICSEL

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz zwrócił uwagę, że coraz więcej lekarzy korzysta z telefonów komórkowych przy wystawianiu e-ZLA. Przypomniał, że na stronie internetowej ZUS udostępnił instrukcję, jak ściągnąć na telefon komórkowy certyfikat do podpisywania zwolnień.

ZUS przypomina, że od 1 grudnia 2017 r. lekarze mogą skorzystać dzięki portalowi PUE ZUS ze specjalnego certyfikatu. "Lekarz za pomocą tego certyfikatu może podpisywać i wysyłać zwolnienia lekarskie oraz inne wybrane dokumenty" - zwrócono uwagę. Z danych Zakładu wynika, że skorzystało z tej opcji ponad 35 tys. lekarzy (to 24 proc. lekarzy upoważnionych do wystawiania zwolnień). ZUS podkreślił, że tylko 9,7 proc. lekarzy aktywnych (którzy w ostatnim półroczu wystawili więcej niż 10 zwolnień lekarskich) nie ma jeszcze profilu PUE.

W czerwcu prezydent podpisał ustawę, która zakłada wydłużenie okresu, w którym możliwe jest wystawianie zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy w formie papierowej i elektronicznej, z 30 czerwca 2018 r. do 30 listopada br.

Według wcześniejszych przepisów papierowe zwolnienia miały przejść do historii od 1 lipca. Teraz lekarz ma wybór między wystawieniem tradycyjnego papierowego zwolnienia a wprowadzeniem do systemu informatycznego zwolnienia elektronicznego. Upowszechnienie e-zwolnień ma pomóc w kontroli najkrótszych, kilkudniowych zwolnień, ponieważ informacja o ich wystawieniu trafi do ZUS i pracodawcy natychmiast.

Obecnie papierowe zwolnienie trzeba dostarczyć pracodawcy w ciągu siedmiu dni, tyle samo ma lekarz na przekazanie go do ZUS. Z danych ZUS wynika, że lekarzy i lekarzy felczerów uprawnionych do wystawiania zaświadczeń lekarskich jest 145,9 tys.

Paweł Żebrowski

PAP Kurier

Podziel się

~niewolniksklave -

W Wolnej Polsce nie choruje się. Dlatego opieki zdrowotnej nie ma są tylko tak zwane przychodnie gdzie przychodzisz po zwolnienie lub porozmawiać w kolejce i z lekarzem o swojej chorobie. No bo jak może być dobrze skoro na ten przykład okulary przepisane przez lekarza kosztują kilkaset złotych a kupione takie same w markecie kilka złotych. Poza tym ZUS ma takich uzdrowicieli że ta cała publiczna służba zdrowia jest nie potrzeba. Kiedy Główny Łowczy zatrąbi sygnał nagonka ruszają myśliwi na stanowiska. No i taki uzdrowiciel z rozbrajającym uśmiechem stwierdza jest pan/pani chora/y ma pani/pan prawo leczyć się ale bez prawa do zasiłku. ZUS zamiast ścigać lekarzy za brak nawet najmniejszej ochoty by jak najszybciej przywrócić chorego do zdrowia gnębi i maltretuje chorych. Więcej nasklave.glowna

~okulista -

Od 1 grudnia wywieszam informację że nie wystawiam e-zwolnienia ,pacjent albo się z tym pogodzi,albo szuka innego specjalisty -powodzenia.A ZUS może to mi może , co najwyżej dać propozycję refundacji e-sprzętu ,bo za swoją kasę nie będę wspierał obiboków, którzy przerzucają cała buchalterię na lekarza.Niech ktoś powie że to obowiązek lekarza -niech poda ustawę gdzie jest tak napisane.

~informatyk -

to praca rządu dla obcych firm , utylizacja sprzęt IT droga , pamięci masowe dla służby zdrowia nikt nie liczy kazali ? nawet ministerstwo powstało ? jesli jesteśmy w ogonie cyfryzacji to dlaczego ten świat rozwoju technologicznego upada ?

Gość

Piszesz jako Gość