Przejście na emeryturę będzie coraz większym szokiem dla Polaków

Poniedziałek, 20 sierpnia (08:41) Aktualizacja: Poniedziałek, 20 sierpnia (10:33)

Jak wynika z raportu OECD, w 2017 r. polski pracownik dostawał pierwszą emeryturę w wysokości 38,6 proc. jego ostatniej pensji. To jeden z najgorszych wyników wśród badanych państw. Średnia wysokość stopy zastąpienia w krajach OECD wynosiła 63 proc.

Przejście na emeryturę będzie szokiem dla Polaków... /©123RF/PICSEL

Przyszli polscy emeryci będą w coraz gorszej sytuacji, coraz bardziej odczuwalne będą skutki obniżenia wieku emerytalnego. Mamy najmłodszych emerytów w UE, za to zapłacimy niskimi emeryturami.

- Spadek dochodów będzie szokiem dla przechodzących na emeryturę - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Kto chce tego uniknąć, musi pracować dłużej i oszczędzać więcej.

Demontaż OFE też pogorszył sytuację. Program pracowniczych planów kapitałowych jest potrzebny, ale PPK nie zmieni wiele.

- Przede wszystkim musimy się sami zatroszczyć o własną emeryturę, jesteśmy na to skazani - ocenia ekspert XTB.

- - - - -

19 sierpnia br. informowaliśmy: Ile państwo dołoży do każdej emerytury?

Każdemu, kto zdecyduje się zwiększyć swoją emeryturę poprzez udział w Pracowniczych Planów Kapitałowych, państwo będzie dokładać składkę powitalną i coroczną składkę lojalnościową.

- Udział Skarbu Państwa w PPK będzie się sprowadzał do składki powitalnej w wysokości 250 zł dla każdego, kto zdecyduje się wziąć udział w PPK i składki lojalnościowej w postaci dopłaty corocznej 240 zł - mówi w rozmowie z MarketNews24 Anna Gwiazda, Partner, Szef Praktyki Prawa Pracy w Kochański Zięba i Partnerzy.

Pracodawca będzie ponosić koszty związane z PPK w wysokości 1,5 proc. wynagrodzenia, z możliwością dobrowolnego zwiększenia do 2,5 proc. (łącznie maksymalnie 4 proc.).

Natomiast pracownik będzie wpłacać 2 proc. (0,5 proc) wynagrodzenia brutto, z możliwością podwyższenia o kolejne 2 proc. (łącznie maksymalnie 4 proc.) Ponadto przewidziane są dodatkowe wpłaty finansowane z Funduszu Pracy, wpłata powitalna - 250 zł jednorazowo na start oraz dopłaty roczne - 240 zł za każdy rok oszczędzania.

marketnews24.pl

Podziel się

~63- latek -

Na swoim koncie w ZUS MAM PONAD 500 000 tys niech oddadzą mi tę kasę to już sobie poradzę, ale oni nie oddadzą, a z tego co odlożyłem będą płacić grosze, to rozbój w biały dzień

~OFNE -

BELKA złodziejską ustawą od lat zjada nasze pieniądze które trzymamy w bankach odłożone z mysla o emeryturze = t o rozbój i to jest nasze PPK podwójnie zarobione pieniądze OPODATKOWANE przez złodziejskie państwo

~Magdalena -

Tak grabiła OFE i ZUS poprzednia ekipa rząd PO-PSL przez 8 lat i tego są skutki. Tusk zabrał nam setki miliardów zł z OFE i doprowadził do ruiny ZUS i trudno się dziwić że przejście na emeryturę jest szokiem dla Polaków. Trzeba lat by odbudować finanse emerytalne. Nigdy więcej Totalnej Opozycji przy władzy.

~suv -

KIEDY NAPISZECIE CHOĆ JEDEN RZETELNY ARTYKUŁ NA TEMAT MAFII PREZESÓW SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH W POLSCE ZARĘCZAM, ŻE ŻADNE OFE ANI AMBER GOLD NIE POZBAWIŁO PRZEZ OSTATNIE 30 LAT BARDZIEJ EMERYTUR POLAKÓW NIŻ NAJWIĘKSZA POLSKA MAFIA NAD KTÓRĄ PARASOL JEST OD 30 LAT W SEJMIE TYLKO LOBBYŚCI MOGĄ U WAS PUBLIKOWAĆ? W KÓŁKO TYLKO SUVY, OPONY, OFE, ŻONA GANGSTERA Z POZNANIA, LEWANDOWSCY I CÓRUŚ -BACHLEDA I KRUPIŃSKA. KTO TO W OGÓLE Q...A JEST?!?!

Gość

Piszesz jako Gość