Fiskus blokuje konta bankowe

Wtorek, 25 września (06:00)

STIR to system gromadzenia i analizy danych o transakcjach dokonywanych za pośrednictwem wszystkich rachunków bankowych w kraju i przekazywania ich wielu różnym organom państwowym: szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, ale też ABW, CBA, Agencji Wywiadu.

Fiskus będzie z zaskoczenia blokować konta bankowe /©123RF/PICSEL

STIR umożliwia organom skarbowym analizowanie wszystkich transakcji bankowych podatników. Na bieżąco, czyli codziennie. Dane przekazywane są tak szybko, że szef KAS może przeciwdziałać wyłudzeniom VAT praktycznie natychmiastowo.

- Blokada kont jest możliwa i będzie dokonywana z zaskoczenia - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Izabela Andrzejewska-Czernek, radca prawny z kancelarii Kochański Zięba i Partnerzy (KZP). - Konto można zablokować wszystkim przedsiębiorcom i osobom prowadzącym działalność zarobkową na własny rachunek. Możliwa będzie blokada rachunku rozliczeniowego, lokaty terminowej i rachunku VAT.

Oprócz blokady możliwe są: odmowa rejestracji podmiotu jako podatnika VAT, wykreślenie z rejestru VAT czy też wszczęcie postępowania karnego.

Czynnikiem decydującym o podjęciu tych działań jest tzw. wskaźnik ryzyka - wskaźnik wykorzystywania działalności banków do wyłudzeń.

Podmioty o określonych parametrach, dokonujące określonych transakcji będą z automatu oznaczane przez system STIR jako "podejrzane". Oznaczenie to będzie nadawane na podstawie tajnych algorytmów. Izba rozliczeniowa następnie przekaże tę informację szefowi KAS.

- Szef KAS będzie mógł zablokować rachunek bankowy na 72 godziny z możliwością przedłużenia tej blokady do 3 miesięcy - wyjaśnia Izabela Andrzejewska-Czernek z KZP.

marketnews24.pl

Podziel się

~wstyd Plus -

Kto nie będzie popierał PISu temu za chwilę zabierze się majątek, dom czy mieszkanie. Sądy i Trybunał Konstytucyjny pod batem PIsu Was nie obronią. 0 na to szans!

~Kazek Niewracaj -

I dlatego to Irlandia a nie Polska została "Tygrysem Europy". Bo Irlandia wspiera przedsiębiorców nawet wtedy, gdy mają jakieś niespłacone zobowiązania finansowe. Irlandia wie, że Jej dobrobyt wytwarzają TYLKO!!!! przedsiębiorstwa. I zamiast - wzorem Polski - z nimi walczyć, prowadzi politykę wspierania i nie szkodzenia firmom. A w okresie kryzysu po roku 2008 było wiele firm, które zalegało z podatkami. I żadnej z nich z tego tylko powodu nie zamknięto! I większość z nich dzisiaj kwitnie, daje zatrudnienie i płaci podatki!

~antyurzędas -

A kiedy zwykły obywatel będzie miał możliwość egzekucji swoich praw na organizacji państwowej? kiedy będę mógł zgłosić do prokuratury naczelnika US personalnie z imienia i nazwiska i ta osobie odpowie za swoje czyny.

~TurboLeming -

Zablokują konto na trzy miesiące, okaże się że nie było żadnego przekrętu, a firma upadnie. Ciekaw jestem w takim przypadku skuteczności dochodzenia od państwa odszkodowania i jego zakresu, zwłaszcza gdy zrobią z kogoś bankruta. 72 godzinna blokada to już jest ogromny problem, 3 miesiące to śmierć dla każdej firmy. A jak płacic pracownikom, ZUS-owi i US-owi ?

~obywatel -

I dziwią się, że przedsiębiorcy uciekają z tej bananowej republiki. Złodziej obejdzie to, a uczciwemu zablokują konto nie na 72 godziny, ale automatycznie na 3 miesiące, bo taka jest logika urzędnika skarbowego. Róbcie tak dalej, a "suweren" potraktuje was widłami i sznurem.

Gość

Piszesz jako Gość