Produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 5,0 proc. rok do roku

Produkcja przemysłowa w sierpniu 2018 r. wzrosła o 5,0 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w sierpniu rok do roku o 5,2 proc., zaś miesiąc do miesiąca wzrostu o 1,3 proc.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo rdr wzrosła o 5,0 proc., a mdm wzrosła o 0,5 proc.

Poniżej wyniki produkcji przemysłowej w sierpniu i lipcu 2018 r.:

Reklama
sierpień sierpień lipiec lipiec
rdr mdm rdr mdm
PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA 5,0 0,8 10,3 -5,4
górnictwo i wydobywanie 4,8 4,1 4,4 -3,6
przetwórstwo przemysłowe 5,4 0,5 10,2 -6
wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę -0,7 2,5 15,9 2,1
dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja 7,8 1,7 7,7 -4,2
PRODUKCJA BUDOWLANA 20,0 1,6 18,7 -1,5

--------

Produkcja przemysłowa w sierpniu rosła w 28 branżach

Produkcja przemysłowa w sierpniu 2018 r. rosła rok do roku w 28 branżach spośród 34 - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja rosła m.in w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 30,5 proc.), maszyn i urządzeń (o 17,7 proc.), urządzeń elektrycznych (o 16,6 proc.), metali (o 8,4 proc.), papieru i wyrobów z papieru (o 8,3 proc.), koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 8,2 proc.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 7,9 proc.).

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z sierpniem 2017 roku wystąpił w 6 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych (o 18,9 proc.), skór i wyrobów skórzanych (o 10,1 proc.), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 1,4 proc.).

--------

GUS: Produkcja budowlano-montażowa w sierpniu br. wzrosła o 20 proc.

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa była w sierpniu wyższa w porównaniu z sierpniem ub.r. o 20 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Największy wzrost odnotowały firmy zajmujące się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej.

GUS wyjaśnił, że produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie Polski przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej dziewięciu osób, była w sierpniu br. wyższa w porównaniu z sierpniem ub. roku o 20 proc. (przed rokiem wzrost o 23,6 proc.). W porównaniu do lipca br. produkcja była wyższa o 1,6 proc.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 19 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku i o 1,6 proc. w porównaniu z lipcem br." - dodano w komunikacie.

GUS poinformował, że w stosunku do sierpnia ub.r. największy wzrost (30,5 proc.) produkcji budowlano-montażowej odnotowano w firmach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Większą produkcję odnotowały też przedsiębiorstwa, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa budynków (14,6 proc.) oraz jednostki zajmujące się robotami specjalistycznymi (9,8 proc.).

"W porównaniu z lipcem br. wzrost wartości zrealizowanych robót odnotowano w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej (10,6 proc.) oraz roboty budowlane specjalistyczne (3,8 proc.), natomiast spadek o 11,6 proc. odnotowano w firmach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa budynków" - podsumował GUS.

---------

Kurtek: Dane o produkcji sprzedanej przemysłu nie są zaskoczeniem

Po wysokim dwucyfrowym wzroście w lipcu, dynamika produkcji sprzedanej przemysłu powróciła w sierpniu na niższy poziom. Pomimo istotnie niższego odczytu w porównaniu do poprzedniego miesiąca dane nie są zaskoczeniem - uważa główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

Kurtek zwraca uwagę, że liczba dni roboczych pozostała wprawdzie w sierpniu taka sama jak w lipcu tego roku i jak w sierpniu zeszłego roku, niemniej jednak dużo mniej korzystna niż w lipcu była już zeszłoroczna sierpniowa baza odniesienia.

W opinii ekonomistki w kolejnych miesiącach dynamika produkcji przemysłowej wahać się będzie prawdopodobnie w graniach 5-8 proc. rok do roku.

---------

PKO BP: Dynamika produkcji bliska obecnemu potencjałowi polskiego przemysłu

Gorszy niż przed miesiącem wynik produkcji sprzedanej przemysłu wynikał z wygaśnięcia pozytywnego efektu liczby dni roboczych. Dynamika produkcji 5,0 proc. rok do roku jest bliska obecnemu potencjałowi polskiego przemysłu, wobec ok. 7,0 proc. rok do roku na początku roku - uważają analitycy PKO BP.

Analitycy zwracają uwagę, że dane za sierpień były ograniczane przez spadającą produkcję w wytwarzaniu energii.

"Produkcja w poszczególnych sektorach potwierdza, że wzrosty produkcji maja szeroki zakres, obejmują też branże eksportowe. Jednak w naszej ocenie, tempo wzrostu produkcji będzie hamowało, ze względu m.in. na słabszy popyt z zagranicy, na co wskazują odczyty badań koniunktury. Wsparciem dla sektora pozostanie solidny popyt krajowy, w tym inwestycyjny" - informują w komunikacie analitycy banku.

Budownictwo ponownie przyspiesza

Sierpniowa dynamika produkcji przemysłowej, sięgająca 5 proc., okazała się zgodna z oczekiwaniami. O pozytywnym zaskoczeniu można natomiast mówić w przypadku budownictwa, którego produkcja wzrosła o 20 proc. Dane GUS o produkcji przemysłowej za sierpień okazały się zgodne z prognozami Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz minimalnie niższe, niż oczekiwali analitycy. Dynamika znacznie niższa niż miesiąc wcześniej, gdy sięgała 10,3 proc., to głównie efekt wysokiej ubiegłorocznej bazy odniesienia. Tendencje w przemyśle wciąż pozostają korzystne i na razie nie widać oznak spowolnienia. Najsilniej, bo aż o 30 proc. wzrosła produkcja sprzętu transportowego, w przypadku maszyn i urządzeń zwyżka wyniosła 17,7 proc., a w przypadku urządzeń elektrycznych 16,6 proc. Mocny, sięgający 18,9 proc. spadek zanotowano w produkcji wyrobów farmaceutycznych. Spośród głównych działów dobrze radziło sobie przetwórstwo przemysłowe, gdzie wzrost wyniósł 5,4 proc. Najbardziej pozytywnym zjawiskiem był w sierpniu 20 proc. wzrost produkcji budowlano-montażowej, podczas gdy spodziewano się jej zwyżki o około 18 proc. To świadczy o kontynuacji ożywienia inwestycyjnego, choć nadal głównie w sferze publicznej i wydatków infrastrukturalnych. Największy, sięgający aż 30,5 proc. wzrost miał miejsce w firmach zajmujących się budową obiektów inżynieryjnych. W przypadku wznoszenia budynków wzrost nie był już tak spektakularny i wyniósł 14,6 proc. Roman Przasnyski Główny Analityk GERDA BROKER
PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: produkcja przemysłowa | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »