Rząd przyjął budżet na 2019 rok

Wtorek, 25 września 2018 (13:43) Aktualizacja: Wtorek, 25 września 2018 (13:55)

Projekt budżetu na 2019 r. jest bardzo dobry, wpisuje się w politykę społeczną i inwestycyjną - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki po przyjęciu przez rząd projektu budżetu na 2019 r. Projekt budżetu na 2019 rok zakłada, że przyszłoroczne dochody państwa wyniosą 386,9 mld zł, a wydatki 415,4 mld zł; tym samym deficyt nie przekroczy 28,5 mld zł. Potrzeby pożyczkowe netto w 2019 r. wyniosą 46 mld zł, zaś potrzeby pożyczkowe brutto sięgną 163,7 mld zł. Przygotowując założenia dotyczące dochodów i wydatków budżetu, resort finansów przyjął, że dynamika PKB w 2019 r. wyniesie 3,8 proc., a średnioroczna dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych 2,3 proc.

/©123RF/PICSEL

Morawiecki powiedział na wtorkowej konferencji, że zakończył się etap prac rządowych nad projektem budżetu na przyszły rok i zostanie on skierowany do Parlamentu. Zaznaczył, że to jedna z najważniejszych ustaw przyjmowanych przez rząd.

"Jest to bardzo dobry budżet, jest to budżet, który bardzo wpasowuje się w naszą politykę społeczną z jednej strony, a z drugiej strony w politykę rozwojową, inwestycyjną" - powiedział.

Wyjaśnił, że u jego źródeł stoją "prowadzone z ogromnym sukcesem działania uszczelniające system podatkowy". Zaznaczył, że wielu konkurentów politycznych i komentatorów zastanawia się, jak to jest możliwe, że tak znaczące zmiany w finansowaniu działań społecznych - 500+, obniżenie wieku emerytalnego, leki dla seniorów i wiele innych programów - zostały wchłonięte w ten budżet.

"Deficyt budżetowy (...) jest w ryzach, spada rok do roku od kilku lat i mieścimy się bardzo dobrze we wszystkich regułach unijnych (...), bardzo dobrze wypełniamy nasze cele" - zapewnił.

Szef rządu dodał, że cieszy go to, iż w tym budżecie udało się wykroić "spory kawałek na realizację bardzo ważnego projektu dla gmin, dla powiatów, to jest projekt dróg lokalnych", ale także środki na współfinansowanie wielu dróg ekspresowych, a także na termomodernizację.

Rząd przyjął pakiet MŚP - poinformowała na Twitterze minister przedsiębiorczości i rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że to prawie 50 uproszczeń, dzięki którym w kieszeniach przedsiębiorców ma zostać przez 10 lat blisko 4 mld zł.

Projekt noweli niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (tzw. Pakiet MŚP) to kolejna - po pakiecie 100 zmian dla firm oraz Konstytucji Biznesu - propozycja, która ma ułatwić życie polskim przedsiębiorcom.

Najważniejsze założenia projektu to: status "małego podatnika" w PIT i CIT, który uzyskają firmy o sprzedaży do 2 mln euro rocznie (obecnie jest to 1,2 mln euro); wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu; jednorazowo będzie można rozliczyć stratę podatkową do wysokości 5 mln zł.

Projektowane przepisy zakładają też, że dla 5 mln pracowników nastąpi zniesienie obowiązku przeprowadzania okresowych szkoleń BHP w branżach, które są najmniej wypadkowe; skrócony zostanie - ze 150 do 90 dni - termin uprawniający wierzyciela, który nie otrzymał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT.

...................

Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra finansów wstępny projekt przyszłorocznej ustawy budżetowej. Dokument zakłada dochody budżetu państwa w wysokości 386 miliardów 900 milionów złotych, a wydatki na poziomie 415 miliardów 400 milionów złotych. Deficyt nie będzie mógł przekroczyć poziomu 28 miliardów 500 milionów złotych.

Projekt przewiduje też, że przyszłoroczny wzrost PKB wyniesie 3,8 procent, a średnioroczna inflacja 2,3 procent.

W komunikacie po sierpniowym posiedzeniu rząd poinformował, że w przyszłorocznym budżecie zabezpieczono środki między innymi na kontynuację finansowania programu "Rodzina 500 plus" oraz realizację programu "Dobry start" w ramach którego rodzice dostaną 300 złotych wyprawki na dziecko w wieku szkolnym. Rada Ministrów planuje, że na poziom dochodów w 2019 roku oprócz sytuacji makroekonomicznej wpływ będą miały również działania rządu związane z uszczelnianiem systemu podatkowego i opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich.

Z kolei projekt ustawy, którego jednym z elementów jest obniżka CIT do 9 procent ma być realizacją rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - podano w uzasadnieniu. Z preferencyjnej stawki podatku od osób prawnych będą mogły skorzystać firmy, które posiadają status małego podatnika oraz przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą. Obniżona stawka CIT będzie przysługiwać w odniesieniu do dochodów innych niż z zysków kapitałowych.

PAP/IAR

Podziel się