Od początku nowego roku będzie można starać się o zmianę statusu gruntów mieszkalnych

Czwartek, 11 października (16:21)

Użytkownicy wieczyści będą mogli wnioskować o nadanie im statusu posiadaczy mieszkań oraz gruntów, na których stoją domy. Zakłada to ustawa "przekształceniowa", która wejdzie w życie od początku przyszłego roku. Zmiana formy własności wiązać się będzie z opłatami.

Zdjęcie ilustracyjne /©123RF/PICSEL

- Zyskają ci, którzy będą mogli uiścić ją jednorazowo - przyznaje wiceszef ministerstwa inwestycji i rozwoju Artur Soboń: - Zapłacić będzie trzeba 20 rocznych opłat, by dojść do statusu właściciela. To jest opłata proporcjonalna, którą dziś użytkownicy wieczyści płacą na podstawie obecnej ustawy dającej możliwość dojścia do własności sprzed 13 lat. System bonifikat daje ustawową możliwość redukcji kosztów nawet do 60 procent, jeśli będzie to opłata łączna ze strony użytkownika - wyjaśnia.

Rząd zamierza do całkowitej likwidacji formy, jaka jest użytkowanie wieczyste. - Ustawa, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia, jest pierwszym krokiem w tym kierunku - podkreślił szef komitetu stałego Rady Ministrów Jacek Sasin: - Damy Polakom bezpieczeństwo, wolność i poczucie tego, że są na swoim. Polacy po wielu dziesięcioleciach będą mogli w końcu uznać, że państwo o nich zadbało i że mogą dysponować własnością jak chcą. Bo oni są tu gospodarzami - dodał Sasin.

Ustawa "przekształceniowa" jest elementem planu mieszkaniowego Prawa i Sprawiedliwości. Rządzący zaapelowali także do samorządów o korzystne dla użytkowników wieczystych systemy bonifikat. Dotyczyć one mają przekształceń gruntów będących dziś w zasobie gmin.

IAR

Podziel się

~Pamiętliwy -

A kiedy wszystko będzie nasze (i budynek, i ziemia pod nim), o wiele łatwiej będzie można zarządzić powszechny KATASTER. Prezes obiecał, że katastru nie będzie? Prezes też obiecywał, że nie będzie premierem, jeżeli jego brat zostanie prezydentem. No i co?

~wwww -

właściciel zapłaci za własność a potem bedzie podatek katastralny od nieruchomości , to kto chce wyłudzić pieniądze od ludzi

~valdi -

Chyba już Wiecie po co ci oszuści biorą nauki w szkole szarlatana toruńskiego a jeśli nie Wiecie to Wam podpowiem........ otóż po to aby od szarlatana się dowiedzieć i nauczyć jak w prosty sposób idzie wydoić od podatnika ile się tylko da.

Gość

Piszesz jako Gość