KUKE: Afryka szansą dla polskich eksporterów

Zdaniem ekspertów od handlu zagranicznego , wśród perspektywicznych afrykańskich rynków eksportowych wymienia się najczęściej RPA, Kenię i Nigerię. Nigeria, zwana "gigantem Afryki", jest najbardziej zaludnionym krajem w Afryce i siódmym najbardziej zaludnionym krajem na świecie.

Program Handlu Zagranicznego - jak bezpiecznie prowadzić ekspansję na rynkach Afryki?

Afryka to rozległy, niezwykle zróżnicowany kontynent, zamieszkały przez ponad 1,2 mld ludności. Jednak w 2017 roku polski eksport na ten obszar geograficzny wyniósł niewiele ponad 2,5 mld USD - co stanowi zaledwie 1,2%[1] eksportu z Europy. To wciąż ogromna przestrzeń do zagospodarowania przez polskie firmy - szczególnie, że w tym samym czasie cała Europa wyeksportowała do Afryki dobra warte 191 mld USD, co stanowi 43% całego eksportu na ten kontynent.

Wśród perspektywicznych afrykańskich rynków eksportowych wymienia się najczęściej RPA, Kenię i Nigerię. Sama tylko Nigeria wg przewidywań już w 2050 r. ma stać się trzecim najludniejszym krajem świata.

Reklama

Mimo, że kraje afrykańskie niosą ze sobą spore perspektywy rozwoju, obecnie około połowa krajów afrykańskich klasyfikowana jest jako kraje wysokiego ryzyka, przez co działalność na tym kontynencie nie należy do łatwych.

"Mimo, że Afryka to wciąż biznesowo trudny obszar - a część krajów jest wręcz nierekomendowana do podejmowania współpracy biznesowej, ze względu na bardzo wysokie ryzyko i niestabilność polityczno-gospodarczą - to ten ogromny kontynent chce się rozwijać, a to wymaga napływu dóbr i usług z zewnątrz.

Szacunki wskazują, że Afryka ma szansę stać się jednym z najbardziej zaludnionych i najmłodszych demograficznie kontynentów - w 2030 roku młodzi ludzie będą stanowili aż 42% populacji - co znacząco zwiększa nie tylko potencjał nabywczy, ale też zasoby na rynku pracy[2].

Rozwijające się kraje to źródło potencjalnego sukcesu, trzeba jedynie posiadać odpowiednią wiedzę, poznać dobrze specyfikę rynku oraz kontrahenta i na każdym kroku mitygować ryzyko używając dostępnych na rynku instrumentów zabezpieczających działalność.

KUKE towarzyszy swoim klientom nawet na najtrudniejszych rynkach, ubezpieczając zarówno eksport dóbr, jak i projekty inwestycyjne - w tym przejęcia lokalnych spółek przez polskie firmy.

Wśród niezliczonej ilości transakcji ubezpieczyliśmy m.in. wart 5 mln euro kontrakt w Nigerii w sektorze IT, a także eksport maszyn do RPA oraz krajów Maghrebu, czy mleka w proszku do Algierii.

Wraz z BGŻ BNP Paribas i Bisnode - podczas jesiennej edycji Programu Handlu Zagranicznego - będziemy dzielić się naszą wiedzą na temat rynków afrykańskich, by wspomóc polskie przedsiębiorstwa w skutecznej ekspansji, nawet w tak egzotyczne rejony" - mówi Janusz Władyczak, prezes zarządu KUKE S.A.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: handel zagraniczny | demografia | eksport | Afryka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »