NBP kupuje złoto. Czym kusi królewski metal?

Narodowy Bank Polski po raz pierwszy od 20 lat zwiększył rezerwy złota i chociaż przyczyny tego zakupu nie zostały oficjalnie skomentowane, należy założyć, iż zarządzający rezerwami widzi w tym rynku potencjał. Złoto zyskuje popularność wśród inwestorów indywidualnych. Warto uwzględnić je w portfelu, dywersyfikując swoje oszczędności. Jak to zrobić? Możliwości jest coraz więcej.

Złoto to popularna inwestycja, jednak zwykle kojarzona jest z zakupem tzw. złota fizycznego, czyli sztabek, numizmatów, biżuterii czy monet bulionowych. - Warto pamiętać o tym, że obecnie istnieje wiele innych możliwości inwestowania w cenny metal. Wśród nich znajdują się różne instrumenty finansowe: notowane na giełdach ETF-y (exchange traded fund), kontrakty terminowe na złoto czy certyfikaty funduszy inwestycyjnych inwestujących w złoto, a także akcje spółek posiadających kopalnie tego kruszcu. Opcji jest wiele, warto poznać atuty i wady każdego z nich, aby rodzaj inwestycji najlepiej dopasować do swoich możliwości i potrzeb - mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X- Trade Brokers.

Reklama

Złoto zawsze w cenie

Złoto słynie z tego, że utrzymuje swoją wartość, opierając się inflacji czy wahaniom kursu dolara amerykańskiego. Należałoby rozważyć więc zakup złota szczególnie, gdy sytuacja na rynkach staje się niepewna. Co leży u podstaw stabilnej wartości złota? Szacuje się, że 1/3 wydobytego kruszcu - jako rezerwa walutowa - jest niedostępna dla inwestorów i wykupiona przez banki centralne stanowiąc zabezpieczenie realnej wartości papierowego pieniądza. Niezależnie od decyzji polityków, ilością złota nie da się manipulować, a na dodatek jest ono akceptowalną w każdym miejscu na świecie formą kapitału. Ceny złota w krótkim terminie podlegają wahaniom, w dłuższym okresie czasu cena złota często zależy od inflacji w światowej gospodarce. W ostatnich latach banki centralne utrzymywały bardzo niskie stopy procentowe i jeśli zaowocuje to wzrostem inflacji w przyszłości, powinno sprzyjać cenom metalu.

Inwestycje długoterminowe

Inwestycja w złoto fizyczne - numizmaty, monety bulionowe czy sztabki - ma swoje atuty. Dla części osób liczy się fizyczny wymiar inwestycji i jeśli ma ona mieć charakter bardzo długoterminowy, przy odpowiednim zabezpieczeniu taka forma może być uzasadniona.

Stając się posiadaczem cennych monet lub sztabek, trzeba jednak pomyśleć o ich przechowywaniu, najlepiej w sejfie lub skrytce bankowej, co niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami. W przypadku tego sposobu inwestowania pieniędzy, zysk pojawi się tylko w momencie, w którym cena złota wzrośnie, a my zdecydujemy się na jego sprzedaż.

Inwestycje krótkoterminowe

Osoby, które są zainteresowane inwestycjami krótkoterminowymi i możliwością zarobku zarówno na spadkach jak i wzrostach cen, powinny zwrócić się w kierunku instrumentów finansowych opartych

o złoto, takich jak kontrakty CFD. Inwestorzy mają dziś możliwość zawierania transakcji na tych samych platformach, na których mogą też kupić akcje producentów złota czy fundusze inwestycyjne.

Te ostatnie są świetną alternatywą dla inwestorów ze średnim i dłuższym horyzontem czasowym. Dopuszczone w Unii Europejskiej fundusze emitują certyfikaty, które muszą być zabezpieczone, a to oznacza, że stanowią bezpośrednią alternatywę dla przechowywania złota indywidualnie. Jednocześnie jednak robią to w sposób bardziej efektywny, a fakt notowania certyfikatów gwarantuje też większą płynność finansową w porównaniu z transakcjami opartymi o złoto fizyczne. Warto też wspomnieć o takich zaletach inwestycji w ETF-y jak bardzo niskie koszty, zarówno koszty transakcyjne, jak i koszty zarządzania takim funduszem, wynoszące ułamek procenta w skali roku. Nie ma polskich ETF-ów na złoto, dlatego opłaca się znaleźć takiego brokera, który umożliwia obrót zagranicznymi instrumentami. Należy upewnić się, że jest to fundusz dopuszczony w Unii Europejskiej, jako inwestycja odpowiednia dla inwestora indywidualnego. Przykładem może być choćby iShares Physical Gold, który wszystkie wyemitowane certyfikaty zabezpiecza faktycznie nabywanym złotem.

Opr. KM

Sprawdź bieżące notowania złota na stronach Biznes INTERIA.PL

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: złoto
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »