Jak w okresie grzewczym zaoszczędzić na rachunkach

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej przyjmuje, że w Polsce okres grzewczy trwa od początku października do końca marca. Znaczy to tyle, że przez pół roku używamy urządzeń grzewczych, które znacząco zwiększają koszty domowego budżetu.

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej przyjmuje, że w Polsce okres grzewczy trwa od początku października do końca marca. Znaczy to tyle, że przez pół roku używamy urządzeń grzewczych, które znacząco zwiększają koszty domowego budżetu.

Najpopularniejsze sposoby ogrzewania w Polsce

Przygotowane na zlecenie FIBARO badanie przeprowadzone przez Kantar TNS pokazało, że w Polsce najpopularniejszym sposobem ogrzewania są piece węglowe (43 proc. gospodarstw domowych). Na drugim miejscu znalazły się systemy ogrzewania bazujące na biopaliwach takich jak drewno, pelet, brykiet i ekogroszek (28 proc. gospodarstw domowych). Rzadziej stosuje się piece gazowe i elektryczne (odpowiednio 19 proc. i 3 proc. gospodarstw domowych). Sprawdzono również koszty, jakie muszą ponosić mieszkańcy poszczególnych województw. Najwięcej za ogrzewanie płacą mieszkańcy województw podkarpackiego (1591 zł) oraz łódzkiego (1502 zł). Najmniej płacą mieszkańcy województw podlaskiego (796 zł) i pomorskiego (737 zł). Tak duże zróżnicowanie wysokości opłat związane jest z ceną paliw na lokalnych rynkach oraz z typem zastosowanego pieca. FIBARO proponuje urządzenie, które skutecznie zmniejszy obciążenie domowego budżetu, a także podniesie komfort mieszkańców inteligentnego domu.

Reklama

To rozwiązanie zmniejsza koszty związane z ogrzewaniem

The Heat Controller, czyli inteligentna głowica termostatyczna pozwala efektywnie zarządzać ogrzewaniem. Podłączenie urządzenia nie wymaga znajomości zagadnień technicznych, a sama instalacja nie powinna zająć dłużej niż parę minut. Głowica montowana jest bezpośrednio na zawór kaloryfera, a dzięki specjalnym adapterom znajdującym się w zestawie współpracuje z 98 proc. typów zaworów grzejnikowych dostępnych na rynku. The Heat Controller w połączeniu z systemem inteligentnego domu pozwala na zdalne sterowanie temperaturą z poziomu aplikacji na urządzeniu mobilnym z dostępem do Internetu. Rozwiązanie pozwala na dostosowanie poziomu temperatury do indywidualnych preferencji domowników i czasu, jaki spędzamy w pomieszczeniach. Zastosowanie kilku głowic umożliwia zarządzenie ogrzewaniem w każdym z pomieszczeń w sposób niezależny, a w połączeniu z dodatkowymi czujnikami temperatury system sam automatycznie ustawi temperaturę odpowiadającą komfortowi cieplnemu domowników. Dodatkowym atutem urządzenia jest możliwość wcześniejszego ustawienia odpowiedniego programu ogrzewania.

Gdy wyjeżdżamy na dłuższy czas z domu, nie musimy cały czas utrzymywać temperatury ogrzewania naszego mieszkania na stałym poziomie. Zaplanowany wcześniej program "Wakacje" pozwoli na zminimalizowanie kosztów ogrzewania. W bardziej zaawansowanych instalacjach możemy również - stosując czujniki ruchu - dostosować temperaturę tak, aby była nieco wyższa tam, gdzie przebywamy, a niższa w pomieszczeniach rzadko przez nas odwiedzanych. Głowica świetnie radzi sobie też z niespodziewanym wzrostem lub spadkiem temperatury w pokoju. Wielokrotnie zdarza nam się, że otwieramy okno, zapominając o równoczesnym zatrzymaniu ogrzewania. Gdy system wykryje otwarcie okna, automatycznie wyłączy ogrzewanie, tym samym powstrzyma generowanie dodatkowych kosztów. W czasie naszego powrotu do domu system, znając nasze położenie dzięki geolokalizacji, ustawi określoną temperaturę, dzięki czemu, przekraczając próg domu, od razu poczujemy komfortowe ciepło.

Budujesz dom, remontujesz mieszkanie? Tutaj znajdziesz mnóstwo porad budowlanych

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »