Budowa dachu krok po kroku

Budowa dachu jest skomplikowanym, wieloetapowym procesem, który wymaga pamiętania o wielu kwestiach. Jak najbardziej warto zatem postawić na profesjonalne podejście do sprawy. Pamiętanie o wszystkich kwestiach pozwoli na wzniesienie solidnego dachu, który nie będzie wymagał remontu po krótkim czasie i naprawdę doskonale sprawdzi się w swojej roli. Warto więc postawić na odpowiednie działanie w swojej sytuacji i odpowiednie podejście do sprawy.

Projektowanie dachu

Pierwszym etapem jest odpowiednie zaprojektowanie samego dachu. Projekt dachu zależy oczywiście od rodzaju danego domu oraz preferencji klienta. W przypadku projektowania brane są pod uwagę również takie elementy, jak liczba okien i ich rozmieszczenie, a także stopień pochyłości dachu. Na etapie projektowania pojawiają się również informacje odnośnie tego, jakie pokrycie dachowe zostanie zastosowane.

Do wyboru jest blachodachówka, dachówka ceramiczna bądź inne pokrycia. Określenie pokrycia ma duże znaczenie, ponieważ jest informacją o tym, na jakie obciążenie narażony będzie sam dach. Na podstawie projektu możliwe jest również oszacowanie wstępnych kosztów budowy dachu - wiadomo, ile materiału potrzeba do wykonania konkretnej konstrukcji. W projekcie określona jest również dokładnie więźba dachowa oraz poszycie dachu.

Reklama

Projekt jest zatem elementem, który ma naprawdę niebagatelne znaczenie podczas budowy dachu.

Jeżeli interesują cię również koszty usług dekarskich opisanych poniżej - polecamy najbardziej aktualny cennik z podziałem na województwa i duże miasta. Znajdziesz go tutaj.

Więźba dachowa tworzona na drugim etapie

Drugi etap to tworzenie więźby. Rodzaj konkretnej więźby jest zależny od rodzaju dachu i stopnia jego skomplikowania.

Więźba dachowa jest istotna dla zachowania stabilności i solidności dachu. Powinna być zatem wzniesiona w odpowiedni sposób, ponieważ tylko w takiej sytuacji sprawdzi się naprawdę dobrze w swojej roli.

Pokrycie więźby dachowej

Kolejnym etapem jest tak zwane foliowanie, czyli pokrycie więźby. Za poszycie dachu najczęściej służy specjalnie przygotowana folia. Dzięki niej dach będzie szczelny. Ważne jest więc, aby została ona położona naprawdę dokładnie. W ten sposób będzie możliwe osiągnięcie bardzo wysokiej szczelności całej konstrukcji.

Poszycie dachu ma naprawdę duże znaczenie dla solidności całej konstrukcji. Wybieranie produktu w odpowiedni sposób jest bardzo istotne. Poszycie dachu jest przy tym dostępne w różnych wersjach. Każdy inwestor jest w stanie dopasować produkt idealnie do swoich potrzeb dzięki dostępowi do szerokiej gamy produktów.

Łacenie

Budowa dachu wymaga również tak zwanego łacenia. Jest to zabieg polegający na położeniu odpowiednich łat, które zapewniają odpowiednią wentylację. Są one kładzione między membraną i dachówką, przez co zapewniana jest bardzo dobra wentylacja całej konstrukcji.

Montaż dodatkowych elementów

Jest to etap, w którym montowane są wszelkiego rodzaju elementy jak rynny, okna dachowe czy okapy dachu. Na tym etapie dach posiada już odpowiedni kształt i jest bliski ukończenia. Konstrukcja dachu jest już w pełni przygotowana do tego, aby położyć odpowiednie pokrycia dachowe, co jest kolejnym krokiem.

Układanie pokrycia

Etap ten obejmuje układanie odpowiedniego pokrycia na dachu. Do tego celu najczęściej wykorzystywana jest blachodachówka lub dachówka ceramiczna. Produkty te prezentują się znakomicie i gwarantują naprawdę dobre właściwości dachu.

Po tym etapie następuje ocieplanie dachu, które kończy wszystkie prace przy tym etapie budowy domu.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: dachy | dachówka | budowa domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »