Wyższy blok, wyższa cena za mieszkanie?

W nowym budownictwie zazwyczaj to mieszkania znajdujące się na wyższych, a przede wszystkim ostatnich piętrach są wyżej wyceniane przez deweloperów. W takim przypadku wyższa cena wynika z widoków rozciągających się z okna.

Nierzadko także z dodatkowego tarasu, czy przynajmniej większego balkonu, które często przynależą do takich lokali mieszkalnych.

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o starsze budynki. Agata Polińska z serwisu Otodom zaznacza, że "w wieżowcach z wielkiej płyty wznoszonych w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia najwyższe piętra nie cieszą się taką popularnością, jak w nowszych blokach.

Największe wzięcie mają piętro pierwsze, drugie, może trzecie i to za mieszkania ulokowane właśnie na tych poziomach trzeba najwięcej zapłacić".

Reklama

Wielkość budynku, a stawki

Warto się zastanowić, czy oprócz usytuowania mieszkania w bloku, na cenę lokali mieszkalnych wpływa również sama wysokość budynku, czyli innymi słowy liczba dostępnych w nim pięter. Intuicja podpowiada, że tak właśnie powinno być, choć jak podkreśla Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom "wpływ wielkości budynku na cenę może być różny.

Więcej pięter to więcej mieszkańców, co przekłada się chociażby na większy tłok na znajdującym się pod blokiem parkingu. Patrząc z innej perspektywy, więcej pięter oznaczać może - oczywiście w odpowiedniej lokalizacji - wymarzoną panoramę na dzielnicę, a w niektórych przypadkach nawet całe miasto".

Poniżej przedstawiliśmy dwa zestawienia ukazujące najdroższe i najtańsze oferty sprzedaży mieszkań pod względem ceny wyrażonej w zł/mkw. powierzchni - w budynkach do 4 pięter oraz tych, które składają się z co najmniej 5 i maksymalnie 10 kondygnacji.

W budynkach do 4 pięter najwyższa cena mieszkania wynosząca 62 tys. zł/mkw. została odnotowana w Poznaniu. Z kolei najniższa stawka na poziomie 2 756 zł/mkw. dotyczyła sprzedaży mieszkania na Białołęce w Warszawie.

Ceny jednego metra kwadratowego lokali mieszkalnych usytuowanych w większych budynkach, składających się z od 5 do 10 pięter, jak się okazuje zawierają się w węższych widełkach. Najdroższe pod tym względem M zlokalizowane w centrum Warszawy kosztowało 50 663 zł/mkw. Stawka za najtańszy lokal, który znajduje się na Olszy w Krakowie, wynosiła 3 495 zł/mkw.

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

Emmerson
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »