"Rzeczpospolita": Niższy PIT raczej dla wszystkich

Obniżka stawki podatku z 18 do 17 proc. prawdopodobnie obejmie też mikrofirmy - podaje piątkowa "Rzeczpospolita".

Gdy premier Mateusz Morawiecki ogłosił, w ramach tzw. piątki Kaczyńskiego, obniżkę obciążeń dla pracujących, pojawiły się wątpliwości, czy dotyczy to także samozatrudnionych - podaje "Rz".

Jak dodaje, wiadomo już, że osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą mogły skorzystać z zerowego PIT dla młodych (do 26. roku życia) ani z dwukrotnie wyższych kosztów uzyskania przychodu dla zatrudnionych (bo i tak nie mają do tego prawa).

Wiele jednak wskazuje na to, że będą mogły płacić niższy podatek - zamiast 18 proc., tak jak obecnie, może to być obiecywane przez premiera 17 proc. W Ministerstwie Finansów wciąż rozpatrywane są różne scenariusze - pisze gazeta.

Reklama

Jak wynika z informacji "Rzeczpospolitej", obecnie przeważa pogląd, by przy obniżce stawek podatkowych nie robić wyjątków. Ostateczna decyzja ma zapaść do końca marca.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

----------

Emilewicz: Z zainteresowaniem przyjmiemy obniżony podatek PIT dla mikrofirm

Jeśli obniżony PIT będzie dotyczyć też mikrofirm, to przyjmiemy go z jeszcze większym zainteresowaniem - mówiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, pytana o obniżkę podatków w ramach nowej "piątki PiS".

- W Ministerstwie Finansów trwają prace nad operacjonalizacją, w jaki sposób ten podatek obniżony (z 18 na 17 proc. - proc.) miałby wyglądać - powiedziała na antenie Jedynki Polskiego Radia szefowa MPiT pytana, czy zapowiadana w ramach nowej "piątki PiS" zmiana stawki PIT będzie dotyczyć także mikroprzedsiębiorców.

- Jeśli będzie on także dotyczył mikrofim (obniżony PIT - przyp. red.), to przyjmiemy go z jeszcze większym zainteresowaniem, bo to one właśnie przede wszystkim potrzebują obniżania progu dostępu, progu rozwojowego, tego, aby rzeczywiście w ciągu kilku lat mogły się rozwijać - podkreśliła minister.

Emilewicz powiedziała, że w czasie gdy gospodarka nieco spowalnia, "naszym największym wyzwaniem jest obniżanie kosztów pracy i obniżanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce". Zastrzegła jednak, że nasza gospodarka ciągle utrzymuje się "na bardzo wysokiej fali wzrostu".

- Dość ostrożnie szacujemy 3,5-3,7 proc. (PKB - PAP) na ten rok, a ja myślę, że gdy utrzymamy dynamikę z początku roku (...), możemy ten rok skończyć na poziomie 4 proc. PKB - powiedziała.

Szefowa resortu przedsiębiorczości przypomniała, że Polska rozwija się trzykrotnie szybciej niż nasz największy partner gospodarczy - Niemcy.

Zapowiedziała, że w poniedziałek odbędzie się pierwsze forum gospodarcze polsko-niemieckie w Berlinie. - To bardzo ważne wydarzenie - pierwsze tego typu spotkanie - adresowane i szyte na miarę tylko dla polskich przedsiębiorców - tłumaczyła. Wyjaśniła, że udział w imprezie zapowiedziało ponad 300 polskich i niemieckich przedsiębiorców.

- Mamy nadzieję na większą liczbę bezpośrednich inwestycji realizowanych w Niemczech. To jest droga dla wielu polskich przedsiębiorców - oceniła. - Chcielibyśmy podczas tego spotkania w jeszcze większym stopniu zaprezentować (...) w Niemczech branże IT/ICT, czyli szeroko rozumianą informatykę przemysłową - powiedziała. Zaznaczyła, że branża specjalistów od programowania i projektowania linii produkcyjnych będzie na poniedziałkowym forum szeroko reprezentowana.

- Mamy nadzieję na ciekawe, dobre podpisane kontrakty. To jest przyszłość z całą pewnością: większa aktywność eksportowa, większa aktywność usługowa sprawi, że bezpieczne tempo rozwoju gospodarczego Polski 3-3,5 proc. będzie utrzymane - podkreśliła.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PIT | piątka Kaczyńskiego | niższy PIT | podatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »