Dachówka fotowoltaiczna - nowy pomysł na odnawialne źródło energii elektrycznej w domu

Dachówka fotowoltaiczna to nadal nowość na rynku budowlanym. Jej zadaniem jest przetwarzanie światła słonecznego w prąd elektryczny. Tak zwane dachówki solarne coraz częściej zastępują popularne panele słoneczne. Jaka jest zasada ich działania, skuteczność i cena zakupu? Poniżej przybliżymy zalety nowej technologii.

Czym właściwie jest taka dachówka?

Dachówka fotowoltaiczna działa na takiej samej zasadzie, jak tradycyjne kolektory słoneczne. Jej zadaniem jest absorbowanie promieni słonecznych i przetwarzanie ich na prąd o stałej częstotliwości. Słoneczny dach zostaje też wyposażony w inwertory, które przetwarzają prąd stały w prąd zmienny. Dzięki temu powstaje darmowa energia elektryczna, nadająca się do domowych instalacji.

Każda dachówka solarna to oddzielne ogniwo. Aby zapewnić optymalną pracę systemu, należy połączyć dachówki solarne w jeden układ. Niezbędne jest też zapewnienie akumulatorów, które zmagazynują wyprodukowaną energię elektryczną.

Reklama

Dachówki solarne zostają wykonane z krystalicznego krzemu. Ich skuteczność zależy od intensywności promieni słonecznych, a co za tym idzie także od pory roku. Warto także dodać, iż dachówki solarne z inwertorami pozwalają na przesłanie nadmiaru wyprodukowanej energii do zewnętrznej sieci elektrycznej.

Przegląd atutów i mankamentów

Dachówka fotowoltaiczna to nowoczesne rozwiązanie, przynoszące szereg wartych uwagi korzyści. Jednym z atutów z pewnością okaże się atrakcyjny design połaci dachowej. Szklana dachówka z solarami wygląda niemal identycznie jak dachówki ceramiczne. Nie wystaje poza obrys budynku, tak jak tradycyjne panele fotowoltaiczne. Co więcej, nadaje się do montażu na dachach o zróżnicowanych kształtach oraz wymiarach.

Dachy wyposażone w dachówki solarne nie wyróżniają się spośród zabudowań. Poszycie nabiera efektownego wyglądu, a instalacja pozwala na wygenerowanie odpowiedniej ilości prądu elektrycznego. A może zainteresuje cię także artykuł z cenami dachówki ceramicznej?

Szklana dachówka, podobnie jak solary na dach, wymaga umiejętnego montażu. Trzeba przy tym zaznaczyć, że producenci podkreślają, że nowoczesna dachówka solarna może być kilkukrotnie bardziej żywotna niż tradycyjne panele słoneczne. Co prawda nowoczesne panele fotowoltaiczne w formie dachówek nadal są nowością, jednak z pewnością warto zainteresować się tym rozwiązaniem.

Niestety dachówka fotowoltaiczna posiada także pewne wady i ograniczenia. Jednym z nich okazuje się pełne uzależnienie od kształtu i kąta nachylenia połaci. Tradycyjne kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne posiadają możliwość regulacji kąta nachylenia. W przypadku dachówki nie mamy już tej możliwości, co może wpłynąć na zmniejszenie skuteczności działania.

Kolejna niedogodność to cena dachówki fotowoltaicznej. Dachy fotowoltaiczne z dachówką solarną nadal należą do rzadkości, a cena inwestycji może okazać się dość wysoka. Aktualnie tradycyjne panele słoneczne okazują się mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu.

Jakie są opinie klientów?

Szklana dachówka fotowoltaiczna budzi coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów. Nowoczesne dachy fotowoltaiczne zbierają przychylne opinie. Inwestorzy podkreślają, że jest to technologia, która pozwala na realne ograniczenie kosztów użytkowania budynku.

Dachy fotowoltaiczne z dachówki solarnej stają się rozwiązaniem dedykowanym dla grupy inwestorów, którzy oczekują wysokiej jakości oraz optymalnego efektu wizualnego. Słoneczny dach może przyciągać uwagę, jednak jego kształt nie zostaje zakłócony (tak jak w przypadku paneli tradycyjnych).

Szacowana większa żywotność sprawia, że kolektory słoneczne w formie dachówek stają się interesującym rozwiązaniem. Na uwagę zasługuje także łatwość montażu. Słoneczny dach nie sprawia dużych problemów, jednak najlepiej byłoby, gdyby jego budowa została przewidziana już na etapie wyboru projektu budowlanego. W ten sposób dobierzemy optymalne usytuowanie dachu oraz najlepszy kąt nachylenia połaci. To z kolei sprawi, że słoneczny dach z dachówki fotowoltaicznej okaże się efektownym, a jednocześnie wydajnym rozwiązaniem.

Ile kosztuje takie rozwiązanie?

Jak już wspomnieliśmy, cena takiej dachówki może być pewną przeszkodą. Obecnie mamy do dyspozycji kilka interesujących modeli dachówek, oferowanych przez znane firmy. Pierwsze dachówki fotowoltaiczne weszły na rynek w 2005 roku. Koszt ich zakupu okazywał się bardzo wysoki. Na szczęście wraz z rozwojem technologii i rosnącym zainteresowaniem inwestorów, pojawiły się także nieco tańsze modele.

Tradycyjne solary na dach okazują się rozwiązaniem najtańszym w zakupie. Jednak dachówka może okazać się inwestycją na wiele długich lat. (...)

Sprawność działania

Nowoczesne kolektory słoneczne i dachówki fotowoltaiczne wykazują dużą sprawność działania. Dachówka uzyskuje niemal taką samą sprawność, jak tradycyjne panele fotowoltaiczne. W przypadku modułów monokrystalicznych możemy przetworzyć do 22 procent energii słonecznej. Jest to bardzo dobry wynik, który zapewnia wysoką skuteczność działania.

Warto także dodać, że takie dachówki są rozwiązaniem o wysokiej trwałości. Wielu producentów podkreśla nawet, że ich odporność okazuje się znacznie wyższa w porównaniu z tradycyjną dachówką ceramiczną. Dobrej jakości modele będą odporne na działanie niesprzyjających warunków pogodowych. Ich sprawność działania będzie dodatkowo podwyższona przez możliwość samooczyszczania się dachówek.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Kalkulatory budowlane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »