Złoty stabilny - atmosfera świąteczna

Czwartek, 22 grudnia 2005 (11:58)

Czwartkowe notowania rozpoczynamy bez większych zmian w stosunku do wczorajszego zamknięcia. O godzinie 11:00 kurs EURPLN pozostawał nieznacznie powyżej poziomu 3.83, natomiast po wczorajszych wzrostach cena dolara ustabilizowała się w okolicach poziomu 3.24. Odchylenie od parytetu spadło nieznacznie do poziomu 16.9% po jego mocnej stronie.

Wczorajszy dzień nie przyniósł żadnych istotnych zmian na rynku krajowym i nasza waluta przez cały czas podążała za zmianami na rynkach światowych, czego rezultatem były wzrosty kursu USDPLN w kierunku poziomu 3.25. Większych reakcji nie zanotowaliśmy również po decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie pozostawiając łagodne nastawienie w polityce monetarnej. Na uwagę jednak zasługuje komunikat RPP po decyzji, w którym Rada ocenia, iż zakładany powrót inflacji do celu może nastąpić później niż oczekiwano. Moim zdaniem RPP sugeruje tym samym, iż pomimo ryzyka jakie wynika z wyraźnego przyspieszenia koniunktury oraz wzrostu wynagrodzeń inflacja może pozostawać wciąż na niskim poziomie, co może skłaniać do dalszych redukcji stóp procentowych, jednak potencjalne decyzje zapadną dopiero po opublikowaniu styczniowej projekcji inflacji. Prawdopodobieństwo obniżek stóp jest moim zdaniem są dość znaczne i w pierwszym kwartale należy liczyć się z dalszym cięciem stóp o 50 pkt. bazowych. Takie perspektywy będą niewątpliwie wpływały korzystnie na rynek długu, co może przełożyć się również w pewnej części na rynek złotego.

W dniu dzisiejszym poznaliśmy już dane o bezrobociu oraz sprzedaży detalicznej w listopadzie. W pierwszym przypadku stopa bezrobocia spadła do poziomu 17.4%, a więc zgodnie z oczekiwaniami analityków. Jeżeli chodzi o sprzedaż detaliczną to wyraźne wzrosty wynagrodzeń w poprzednich miesiącach nie przełożyły się na wartość tego wskaźnika, który wzrósł jedynie o 7.3% wobec oczekiwań na poziomie 8.9%. Dane te jednak nie miały żadnego wpływu na zachowanie rynku. W dniu dzisiejszym poznamy jeszcze wskaźnik inflacji bazowej, który według oczekiwań ankietowanych ekonomistów powinien spaść do poziomu 1.1%. Większy spadek tego wskaźnika byłby niewątpliwie kolejnym sygnałem sugerującym możliwość dalszego łagodzenia polityki monetarnej.

Sytuacja na rynku wciąż pozostanie pod wpływem rynku eurodolara, patrząc jednak od strony koszyka do końca tygodnia złoty powinien pozostać stabilny. Notowania na rynku EURPLN powinny przebiegać w granicach 3.8250 ? 3.85, natomiast na rynku USDPLN 3.22 ? 3.25.

x-Trade Brokers DM SA

Podziel się

Twój komentarz może być pierwszy

Gość

Piszesz jako Gość