Drób: kiedy kóurczak po złotówce

Hodowcy drobiu już liczą straty spowodowane pojawieniem się ptasiej grypy. Na spadek sprzedaży narzekają producenci, ich przychody w lutym spadły o 20-30 proc. Od początku 2006 r. ceny zbytu mięsa kurzego i indyczego - spadły średnio o ok. 20-30 proc.

Większość działających w Polsce 200 zakładów zajmujących się produkcją i przetwórstwem drobiu już odczuwa skutki ekonomiczne wykrycia groźnego ptasiego wirusa w Europie. Od początku 2006 roku sprzedaż Grupy Animex, która ma cztery zakłady drobiarskie - w tym giełdowy Ekodrob - spadła o ok. 10 proc. Ekodrob współpracuje z ok. 100 hodowcami indyków oraz z 90 hodowcami gęsi spodziewa się załamaniem sprzedaży krajowej.

Unikaj drobiu mówienie o pandemii ptasiej grypy, spowodowało znaczny spadek spożycia drobiu (ok. 8-10 proc.) i jeszcze bardziej drastyczny spadek cen (ok. 35-40 proc.). Zgodnie z naszym prawem na odszkodowania za likwidowane stada mogą liczyć jedynie hodowcy. Aż 70 proc. rynku drobiarskiego w Polsce należy do 50 firm, reszta to 150 zakładów w średniej kondycji. Duże firmy mają szanse na przetrwanie kryzysu, w ciężkiej są małe ubojnie które nie przetrwają.

Reklama

Według analityków po fali bankructw rynek oczyści się i duże spółki skorzystają na ptasiej grypie w perspektywie 3 lat. Przypomnijmy iż Polska jest liczącym się eksporterem drobiu - od momentu wejścia do UE zaopatruje w mięso niemal wszystkie kraje Unii Europejskiej. Koniunktura na rynku na początku 2006 roku była dobra, ale z dnia na dzień pogarsza się, straty szacowane są na kilka milionów zł miesięcznie.

KOMENTARZ:

zdaniem analityków giełdowych sytuacja na rynku drobiu może wpłynąć na inflację, według Haliny Wasilewskiej-Trenkner z RPP, stopy procentowe przez najbliższy miesiąc-dwa mogą pozostać na niezmienionym poziomie, gdyż pojawiają się sygnały zagrożenia dla niskiej inflacji.

166 mln za grypę Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapewnił w, że rząd jest przygotowany do ewentualnego wypłacenia odszkodowań hodowcom, gdyby trzeba było wybić stada drobiu z powodu zarażenia wirusem ptasiej grypy. Szef rządu podkreślił, że w budżecie państwa są na ten cel odpowiednie rezerwy. Kwotę zarezerwowano na ten cel w budżecie powiedział, że łączna kwota na walkę z ptasią grypą to 166 mln zł.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »