Jak dobrać kosmetyki do opalania do rodzaju karnacji

Latem bez nich ani rusz: chronią skórę, przyspieszają opaleniznę, nadają jej ładnego kolorytu, nawilżają skórę, zapobiegają przesuszeniu… Można długo wymieniać, bo nowoczesne kosmetyki do opalania są wielofunkcyjne i latem niezbędne.

Nowoczesne kosmetyki do opalania są wielofunkcyjne i latem niezbędne
Nowoczesne kosmetyki do opalania są wielofunkcyjne i latem niezbędne123RF/PICSEL

Gdyby był jeden, nie byłoby problemu, ale jest ich wiele - do skóry suchej, tłustej, młodej, dojrzałej, do jasnej karnacji i ciemnej, nawilżające, z filtrami słabymi i bardzo mocnymi - wybór wcale nie jest prosty i jednoznaczny. Oto krótki poradnik, z którym łatwiej będzie wybrać odpowiedni kosmetyk do opalania.

Bezpieczne opalanie

Promienie słoneczne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a samo opalanie może być bezpieczne, jeśli zachowamy odpowiednie środki ostrożności: ograniczymy czas ekspozycji na słońce w ciągu doby, unikamy słońca, gdy promieniowanie jest najintensywniejsze (między godz. 11 a 15), używamy preparatów chroniących skórę.

Na początku wakacji, kiedy skóra nie jest jeszcze opalona wybieramy kosmetyki z wysokim filtrem - SPF 50+ (Sun Protection Factor), po kilku dniach możemy przejść na kosmetyk z filtrem 30 - cyfra oznacza czas, jaki możemy spędzić bezpiecznie na słońcu chronieni przez preparat. Zalecanym uniwersalnym filtrem jest SPF 15.

Preparat powinien chronić przed promieniowaniem UVB i UVA. Promienie UVB to te, które wywołują oparzenia słoneczne, natomiast UVA odpowiadają za starzenie się skóry. Obydwa rodzaje promieniowania mogą przyczyniać się do zachorowania na czerniaka.

Kosmetyki do opalania najczęściej są wodoodporne, nie oznacza to jednak, że wystarczy aplikować je raz. Smarujemy się kosmetykiem ochronnym po każdym wyjściu z wody, wytarciu ręcznikiem. Podczas opalania na leżaku także czynność tę trzeba powtórzyć - kosmetyk ściera się podczas kontaktu z piaskiem, materiałem itp.

Jaki SPF?

Kosmetyk dobieramy do swojego fototypu, który ustalamy go na podstawie karnacji, koloru włosów i oczu.

Zalecane filtry:

Fototyp celtycki - bardzo jasna cera, piegi, jasne lub rude włosy, jasnozielone lub jasnoniebieskie oczy - faktor 50+

Północnoeuropejski - jasna karnacja, włosy: jasny lub ciemny blond, oczy niebieskie, zielone lub szare - 25 - 30

Środkowoeuropejski - lekko śniada cera, włosy ciemny blond lub brązowe, oczy ciemnoniebieskie, brązowe lub szare - faktor 10-15

Południowoeuropejski - cera oliwkowa, śniada, włosy ciemnobrązowe lub czarne,  oczy ciemnobrązowe, faktor 5-10

Nie ma uniwersalnych kosmetyków do opalania, dlatego kupując ten, który będzie najlepszy dla nas, należy, oprócz fototypu, wziąć pod uwagę intensywność nasłonecznienia - inną w Egipcie czy na Mazurach, inną w lipcu i we wrześniu ( najbardziej narażeni na poparzenia słoneczne jesteśmy w maju, lipcu i pierwszej połowie sierpnia).

Jeśli zamierzasz spędzić wakacje w strefie okołorównikowej, gdzie promienie słoneczne padają niemal pionowo i nasłonecznienie jest największe, bez względu na rodzaj karnacji, powinnaś wybrać najwyższe faktory ochronne. Podobnie z wypoczynkiem w wysokich górach i na lodowcach - śnieg odbija tam promienie słoneczne, promieniowanie jest więc większe. Promienie słoneczne odbija także woda, jeśli planujesz urlop nad wodą, na plaży wybierz faktory średniej wysokości.

Najbezpieczniej pod względem ochrony przed promieniowaniem słonecznym jest w lesie - tu wystarczy niski faktor.

Stopień odporności skóry na promienie słoneczne zmienia się wraz z wiekiem, dlatego dzieci potrzebują dużo wyższych faktorów ochronnych, ich wrażliwa skóra szybciej ulega poparzeniom słonecznym.

Krem, spray czy balsam?

Konsystencja preparatu również ma znaczenie - łatwiej rozprowadzają się kosmetyki o rzadszej konsystencji, zwłaszcza jeśli zabieg musimy powtórzyć kilka razy (np. po każdym wyjściu z wody). Kosmetyki o takiej konsystencji łatwiej aplikuje się dzieciom - często są to balsamy w opakowaniach z pompka lub w formie sprayu.

Trudniej rozprowadza się krem, ale właśnie taki kosmetyk o bogatej konsystencji powinniśmy wybrać do ochrony twarzy (inny niż do ochrony ciała), z wyższym faktorem niż ten, którego używamy do ochrony ciała.

Wybierając kosmetyk do opalania warto zwrócić uwagę, by oprócz filtrów ochronnych miał dodatkowe funkcje pielęgnacyjno - nawilżające, natłuszczające, zawierał witaminy lub olejki.

Preparat nakładamy na ok. 20 minut przed wyjściem na słońce.

Kosmetyki do ochrony przed promieniowaniem słonecznym z poprzedniego sezonu nie nadają się już do użycia, filtry tracą swoją moc.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas