Reklama

Jak rozpoznać chłoniaka?

Powiększone węzły chłonne, kaszel, podwyższona temperatura, nocne poty, chudnięcie, swędzenie całego ciała - to może być chłoniak, jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych.

Chłoniaki są nowotworami układu odporności i należą do najczęstszych nowotworów złośliwych. Dzielą się na chłoniaki nieziarnicze (80 proc. przypadków), które występują najczęściej u osób dorosłych między 45. a 60. rokiem życia oraz ziarnicę złośliwą (chłoniak Hodgkina), która rozwija się przeważnie w okresie wczesnej dorosłości lub w wieku podeszłym. Ziarnica złośliwa, jest - wbrew nazwie - chłoniakiem, który najłatwiej wyleczyć.

Na świecie ponad 1 mln ludzi cierpi na jeden z kilkudziesięciu rodzajów chłoniaka nieziarniczego, a 200 tys. umiera z jego powodu. W Polsce co roku rozpoznaje się ok. 8 tys. nowych przypadków chłoniaków, przy czym liczba ta systematycznie wzrasta.

Reklama

Niepokojące objawy

Chłoniaki są umiejscowione najczęściej w węzłach chłonnych i innych narządach układu limfatycznego, jak śledziona i migdałki, a także w szpiku kostnym, krwi. Ale mogą też naciekać inne narządy i części ciała np. żołądek, piersi, serce, nos, co znacznie utrudnia prawidłową diagnostykę i leczenie.

Mimo iż na chłoniaka może zachorować każdy - niezależnie od wieku i płci, to wiedza społeczeństwa na temat tych nowotworów jest ciągle znikoma. Oto najczęstsze objawy nowotworu, które powinny nas skłonić do konsultacji z lekarzem, jeśli utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie:

• powiększone węzły chłonne na szyi, pod pachami lub w pachwinach (choć węzły mogą również pozostać małe, a nawet przez jakiś czas niewidoczne)

• znaczna utrata na wadze

• nieuzasadnione zmęczenie

• podwyższona temperatura ciała

• obfite poty nocne

• długo utrzymujący się kaszel lub duszności

• swędzenie całego ciała.

"Jeśli utrzymują się one dłużej niż trzy tygodnie, pacjent powinien zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który na podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego jest w stanie ocenić, czy objawy są na tyle niepokojące, że mogą nasuwać podejrzenie choroby nowotworowej. W razie potrzeby lekarz POZ powinien chorego pokierować na dalszą diagnostykę" - przestrzega dr Anna Dąbrowska z Centrum Onkologii w Warszawie. Badaniem, które pozwoli odróżnić chłoniaka od przerzutów innego nowotworu do węzłów chłonnych, jest biopsja węzła chłonnego.

Rak czy grypa?

Fakt, że objawy chłoniaka mogą przypominać grypę lub przeziębienie utrudnia i opóźnia prawidłową diagnozę. Tymczasem, wczesne wykrycie choroby może uratować pacjentowi życie - niektóre chłoniaki są w stanie doprowadzić do śmierci w ciągu kilku miesięcy jeśli nie będą leczone. Dzięki postępowi medycyny, skuteczność leczenia tych nowotworów wzrosła w ostatnich pięciu dekadach o 50 proc. Część chłoniaków (nawet najbardziej agresywnych) można już wyleczyć, a niektóre, choć nieuleczalne, stały się chorobą przewlekłą, z którą pacjent może żyć wiele lat.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: swędzenie | temperatura | objawy | rozpoznać
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy