Reklama

O czym świadczą zawroty głowy

Zwykle mijają same po kilku sekundach. Jeśli powtarzają się często i towarzyszą im inne dolegliwości, mogą być objawem różnych chorób

Najczęstszym powodem tych dolegliwości są problemy z błędnikiem (jest on częścią ucha środkowego).

Choroba lokomocyjna

Gdy błędnik jest nadmiernie pobudzony przez ruchy pojazdu, pojawiają się zawroty głowy, mdłości, wymioty.

Co robić? Przed podróżą zjeść lekki posiłek, nie pić napojów gazowanych, siadać przodem w kierunku jazdy, z mocnym oparciem głowy. Patrzeć na stabilny punkt w krajobrazie, który się nie przesuwa. Zażyć środki zapobiegające mdłościom.

Zapalenie ucha

To częste powikłanie grypy. W tej chorobie zawroty nasilają się przy poruszaniu głową. Towarzyszy im ból i dzwonienie w uszach, szmery w uchu przy ziewaniu, połykaniu i kichaniu, wyciek z ucha. Co robić? Przy zakażeniu bakteryjnym podaje się antybiotyki, leki przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. Przy dużym wysięku niezbędne bywa nacięcie błony bębenkowej, po to, by uwolnić nagromadzony w uchu płyn.

Reklama

Nadciśnienie tętnicze

Wyższe niż 140/90 mmHg może powodować zawroty i poranne bóle głowy, tępy ból w potylicy, szumy uszne, mroczki przed oczami, krwawienia z nosa, bezsenność, obrzęki łydek, kołatanie serca. Co robić? Konieczne są leki skutecznie obniżające ciśnienie. A także redukcja wagi i dieta z dużą ilością warzyw i owoców, a małą tłuszczów zwierzęcych. Trzeba eliminować sól, alkohol, papierosy, stres.

Niedociśnienie tętnicze

Może być pierwotne (o nieznanej przyczynie) lub wtórne (skutek innych zaburzeń - hormonalnych czy rytmu serca, niewydolności krążenia, zwężenia aorty, cukrzycy). Towarzyszy mu senność, zaburzenia koncentracji. Niedokrwienie tkanek mózgu może objawiać się zawrotami głowy. Pojawiają się one przy gwałtownej zmianie pozycji ciała, np. gdy szybko wstajemy z łóżka.

Co robić? Niedociśnienia pierwotnego się nie leczy. Wystarczy wypijać w ciągu doby 2-2,5 l płynów, 2-3 filiżanki kawy, pół lampki wina. Zwiększyć spożycie soli, unikać obfitych posiłków. Pomaga ruch na świeżym powietrzu, masaże, hydroterapia. Przy niedociśnieniu wtórnym trzeba leczyć chorobę, które je wywołała.

Winne kręgi

A konkretnie zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego (są widoczne na zdjęciu rtg). Uciskają tętnice biegnące przez wąskie kanały międzykręgowe i wywołują niedokrwienie mózgu. Stąd zawroty głowy. Nasilają się przy unoszeniu i skręcaniu głowy.

Co robić? Dbać o prawidłową, wyprostowaną postawę. Pomaga rehabilitacja (masaż, ćwiczenia mięśni karku) i fizjoterapia. Okresowo można nosić kołnierz stabilizujący szyjny odcinek kręgosłupa. W fazie ostrej podaje się niesterydowe leki przeciwzapalne.

Kons.: dr n. med. Jolanta Kunikowska, spec. chorób wewn.

Chwila dla Ciebie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy