Bagaże pod kontrolą

Sobota, 27 lipca 2013 (16:00)

Spakowanie do auta wszystkich rzeczy potrzebnych na wakacjach to połowa sukcesu. Drugą jest zrobienie tego w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu.

Możliwości bagażowe samochodu wykorzystywane są rzadko. Okres wakacyjnych podróży to jednak ten moment w roku, kiedy auto bywa załadowane po brzegi. Wiąże się z tym kilka zagrożeń. Część z nich wynika ze zmiany zachowania obciążonego pojazdu - kierowca przyzwyczajony do reakcji pustego samochodu może być zaskoczony niespodziewanym zarzuceniem przy gwałtownym manewrze.

Problemem może być też sam ładunek. W razie wypadku niezabezpieczone przedmioty zamieniają się w pociski rażące kierowcę i pasażerów. Do pakowania auta nie można więc podchodzić z lekceważeniem. Podpowiadamy, jak należy rozmieścić bagaże, aby nie stwarzały zagrożenia.

Źle ułożone bagaże wiozą śmierć

Niemiecki klub ADAC przeprowadził crashtest auta załadowanego niechlujnie rozmieszczonym ekwipunkiem wakacyjnym. W próbie zderzeniowej wykonanej z prędkością początkową 50 km/h ładunki doszczętnie zdemolowały przedział pasażerski i spowodowały bardzo poważne obrażenia jadących z przodu osób. Przy takiej prędkości działające przeciążenia powodują, że bagaże zachowują się, jakby ważyły 30-50 razy więcej.

Bartosz Zienkiewicz

Hamowanie z obciążeniem - PORADY

Przodem w przeszkodę - BEZPIECZEŃSTWO

Motor

Podziel się