Kasowanie komunikatów serwisowych

Piątek, 13 grudnia 2013 (17:00)

Skasowanie komunikatu inspekcji serwisowej nie zawsze wymaga podłączenia auta do komputera. Podpowiadamy, jak można zrobić to samodzielnie.

System informujący kierowcę o konieczności okresowego przeglądu czy wymiany oleju silnikowego jest powszechnie spotykany, nawet w kilkunastoletnich samochodach używanych. Tzw. inspekcja to komunikat wyświetlany najczęściej w obrębie wskaźników auta w postaci symbolu klucza lub zwrotów "oil service", "service" czy "inspection". W każdym przypadku samochód w ten sposób przypomina kierowcy o konieczności przeprowadzenia czynności serwisowych, takich jak przegląd okresowy lub wymiana oleju.

Kiedy się zapala?

Częstotliwość wyświetlania komunikatów zwykle pokrywa się z zalecanymi okresami między wymianą oleju i zaprogramowana jest przez producenta auta. "Inspekcja" wyświetlana jest przy konkretnym przebiegu (np. co 15 tys. km) lub po upływie pewnego czasu (np. co rok).

W niektórych samochodach, m.in. w Jeepie Grand Cherokee czy Nissanie Micrze, kierowca może sam wprowadzić przebieg, po jakim auto ma przypomnieć o kolejnym przeglądzie. Część aut (np. Skoda Fabia) osobnym komunikatem ("OIL") przypomina o konieczności wymiany oleju, a innym ("INSP") o zbliżającym się przeglądzie okresowym, co pozwala kierowcy rozdzielić te czynności, np. gdy wymienia olej częściej niż zaleca producent pojazdu.

Gdzie szukać przycisków do kasowania inspekcji?


Kasowanie po przeglądzie

We wszystkich przypadkach, aby system powiadomień spełniał swoją rolę, po przeprowadzeniu odpowiednich czynności serwisowych komunikat należy skasować. Producenci aut niechętnie dzielą się jednak wiedzą jak go usunąć, zachęcając do korzystania z usług autoryzowanych serwisów. Rzeczywiście, w niektórych samochodach, np. w większości Fordów czy Fiatów, skasowanie takiego komunikatu wymaga podłączenia komputera diagnostycznego. Jednak w wielu przypadkach kierowcy mogą skasować "inspekcję" samodzielnie.


Operacja związana jest zwykle z przeprowadzeniem kilku czynności w odpowiednim czasie i kolejności (np. przekręcenia kluczyka czy wciśnięcia odpowiednich przycisków). Jednak pomyłka nie ma negatywnego wpływu na samochód, a czynność po prostu należy powtórzyć. Uwaga! Ręczne skasowanie inspekcji wyłącza tryb zmiennych okresów międzyprzeglądowych (Long Life) i wprowadza auto w tryb stałych przeglądów. Osoby chcące zachować tryb Long Life powinny kasować komunikaty serwisowe za pomocą komputera diagnostycznego.

Na kolejnych podstronach przedstawiamy zestawienie bazujące na danych zawartych w programie Inspektor 1.4 firmy Delta Tech Electronic, zawierające instrukcje kasowania komunikatów serwisowych w popularnych modelach samochodów. Obejmują one przypomnienia o okresowych przeglądach lub/i terminach wymiany oleju (w zależności od modelu). Komunikaty sygnalizujące np. zużycie klocków hamulcowych czy konieczność wymiany paska rozrządu nie były brane pod uwagę. Do każdego samochodu podany jest okres produkcji, dla którego dana procedura powinna działać.

Motor

Podziel się

~Grzegorz -

Toyota Verso excel rok 2014 - czy również mozna samodzielnie usunac komunikaty o wymianie oleju lub servisie

Gość

Piszesz jako Gość