Mały crossover Mazdy w drodze

Wtorek, 12 sierpnia 2014 (17:00)

Martin Benders, dyrektor zarządzający australijskim oddziałem Mazdy, zasugerował w rozmowie z dziennikarzami, że japońska firma podjęła decyzję co do wprowadzenia na rynek crossovera mniejszego od CX-5.

Benders powiedział w wywiadzie: "jasno stwierdziliśmy, że to obszar (segment małych SUV-ów), w którym chcielibyśmy być reprezentowani", a później dodał, że taki model "jest całkiem niedaleko".

Mazda CX-3 mogłaby powstać na platformie nowej "dwójki" (rozstaw osi 257 cm) i trafić do produkcji w 2016 lub 2017 roku. Konkurowałaby wówczas z Kią Soul, Nissanem Juke'em czy Peugeotem 2008, a także z nową Hondą tej klasy o nieustalonej jeszcze nazwie (w Japonii - Vezel).

Już wcześniej przedstawiciele Mazdy deklarowali, że do końca 2016 roku zaprezentują nowe modele aut. Miejski crossover mógłby zapewnić firmie dalsze wzrosty sprzedaży, zwłaszcza w obliczu rosnącej popularności aut tego typu. Instytut badań rynku motoryzacyjnego IHS progozuje, że ich światowa sprzedaż wzrośnie z 700 tys. w 2013 roku do 2,4 mln w roku 2020. Z jednym crossoverem już się Maździe zresztą udało - co prawda najnowsze generacje modeli 3 i 6 sprzedają się ponadprzeciętnie dobrze, w kolejce do salonów czeka już nowa "dwójka", jednak to CX-5 na wielu rynkach (w tym w Polsce) okazuje się najmocniejszym graczem.

msob

Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G 4x4 AT - TEST

magazynauto.pl

Podziel się