Używane BMW Z3 (1996-2002)

Poniedziałek, 28 listopada 2016 (17:00)

Jeśli ktoś lubi sportowe klasyki – powinien zacząć rozglądać się za zadbanym egzemplarzem BMW Z3. To idealny moment, by kupić ten atrakcyjny samochód w dobrej cenie.

BMW Z3
lata produkcji: 1996-2002
ceny: od 9000 zł

BMW Z3 to jeden z najmniej popularnych modeli w gamie BMW. Mimo bardzo mocnego wejścia - filmowy samochód Bonda ("Goldeneye", 1995 r.) - w całym okresie produkcji zarówno w Europie, jak też w USA notował systematyczne spadki sprzedaży (start na poziomie 30 tys. szt., ostatni pełny rok sprzedaży - niewiele ponad 1000 sztuk). Jedynie w 1997 roku w USA odnotowano jednorazowy, niewielki wzrost.

Na rynku wtórnym Z3 także nie jest rozchwytywane - oczywiście z wyjątkiem topowych, sportowych wersji, które zawsze cieszą się wzięciem wśród kolekcjonerów. Naszym zdaniem bawarska konstrukcja zasługuje jednak na uwagę. Ma wszelkie zadatki na youngtimera.

Fabryczny składak?

Do budowy Z3 wykorzystano podzespoły ze starej trójki E30, nowszej E36 oraz pierwszej generacji serii 3 Compact, co sprawia, że o dostępność większości części mechanicznych nie należy się martwić. Oczywiście są wyjątki (przykład: tylne piasty, dostępne jedynie w ASO, cena ok. 600 zł za sztukę).

Tu pojawią się problemy

Towarem deficytowym są natomiast części karoseryjne. Zamienniki praktycznie nie występują. Zdecydowana większość użytkowników sięga od razu po elementy używane, ale nie należy robić tego pochopnie. Czasem okazje zdarzają się także w ASO. Przystępna wydaje się np. cena tylnej szyby - 800 zł. Jej wymiana okazuje się łatwa, ponieważ jest połączona z dachem czymś w rodzaju zamka błyskawicznego, na który nakłada się samoprzylepną uszczelkę. Uwaga - w niektórych starszych egzemplarzach szyba jest wszyta.

Koszty innych elementów liczymy już niestety w tysiącach złotych, więc jeśli ktoś jest w potrzebie, pozostaje mu internet. Za używaną maskę trzeba zapłacić ok. 1800 zł (zdemontowana z "anglika"). Miękki dach to podobny wydatek, z tym że zwykle są to elementy do drobnych napraw. Występują dwie wersje - elektryczna i mechaniczna.

Można także dokupić dach sztywny (ok. 3 tys. zł), ale nie wszystkie Z3 są wyposażone w zaczepy do jego mocowania.

Najtrudniej oczywiście o zderzaki przednie. Średnia cena to 1000 zł, z tym że zazwyczaj są to elementy naprawiane i malowane. Olbrzymim problemem jest zakup tylnej klapy do wersji Coupe - tych elementów jest u nas jak na lekarstwo.

Ciekawostka: za ok. 2500 zł można dokupić nowe, oryginalne pałąki bezpieczeństwa. Nie wszystkie egzemplarze były w ten element wyposażone. Okazuje się, że można je domontować we własnym zakresie, choć nie jest to łatwe.

Wielu użytkowników interesuje się możliwością przeróbki bazowego, wąskiego tyłu na poszerzany. To możliwe, ale oprócz wymiany tylnych błotników, zderzaka i klapy trzeba jeszcze popracować nad zawieszeniem. Najtańszym sposobem jest montaż pierścieni dystansowych pod koła, ale lepiej wygląda wymiana całego zawieszenia na szersze od wersji 2.8 lub 3.0 (belka jest taka sama, różnią się np. wahacze). Części do modyfikacji lepiej kupować osobiście, ponieważ sprzedający nie zawsze wiedzą, co wystawiają w ogłoszeniach, a wizualne różnice są wyjątkowo subtelne.

Mocny atut

Jeśli BMW, to tylko z 6-cylindrowym silnikiem pod maską. Tak przynajmniej twierdzą miłośnicy marki. Ale Z3 to wyjątek - do szczęścia wystarcza nawet 140-konna "czwórka", czyli wersja 1.9 16V.

Odradzamy jedynie bazową odmianę 1.8 115 KM. Wszystkie pozostałe są jak najbardziej godne polecenia. Najlepsze jednostki w gamie to silniki R6: 2.8 o mocy 193 KM oraz topowy 3.2/321 KM.

Warto zajrzeć

Na www.realoem.com znajduje się szczegółowy katalog oryginalnych części zamiennych do wszystkich modeli BMW. Baza zawiera numery katalogowe, rysunki techniczne oraz ceny w dolarach.

BMW Z3 (1996-2002): HISTORIA MODELU

1995: prezentacja modelu w wersji roadster (E36/7)
1998: do gamy dołącza coupe (E36/8), oferta silnikowa zostaje rozszerzona o topową jednostkę 3.2
1999: lifting obu modeli
2002: BMW Z3 zostaje zastąpione modelem Z4

BMW Z3 (1996-2002): TYPOWE USTERKI I PROBLEMY

  • Obluzowane mocowania foteli: wypracowują się tulejki, przez które przechodzą śruby mocujące szyny.
  • Utrudnione składanie dachu: w wersji ręcznej - należy przesmarować zawiasy lub wymienić siłowniki gazowe (jeśli są na wyposażeniu); w wersji elektrycznej - upewnić się, że włącznik ma połączenie z masą.
  • Zużycie tylnego dyferencjału


BMW Z3 (1996-2002): SYTUACJA RYNKOWA

Niewielka podaż, ograniczone zainteresowanie. Ceny: umowne, zależą od stanu technicznego. Auto z 1996 roku może kosztować 10 lub... 20 tys. zł. Coupe (z zamkniętym dachem) to już zupełnie inna liga - od 30 tys. zł w górę.

BMW Z3 (1996-2002): PODSUMOWANIE

BMW Z3 to idealny "drugi samochód w rodzinie". Wyróżnia się niebanalną stylizacją, a koszty jego eksploatacji nie przerażają. Wiele podzespołów pasuje od popularnych "trójek" E30 oraz E36. Niemieckie auto pozostaje w cieniu Mazdy MX-5. Naszym zdaniem niesłusznie.

OCENA 3/5

Oceny: 1 - niepolecany; 2 - warunkowo godny zainteresowania; 3 - godny zainteresowania; 4 - polecany; 5 - szczególnie polecany

Tekst: Jacek Ambrozik, zdjęcia: archiwum; "Motor" 32-33/2016

BMW serii 7 E38 (1994-2001) – SAMOCHODY UŻYWANE

Przewodnik po silnikach BMW – OPINIE O SAMOCHODACH

Motor

Podziel się