Czy wolno parkować po lewej stronie drogi? Czy grozi za to mandat?

Poniedziałek, 9 października 2017 (14:00)

Parkując po lewej stronie drogi, kierowca nieświadomie naraża się na mandat za nieprzestrzeganie znaków.

Zgodnie z przepisami nie można zatrzymywać pojazdu przy lewej stronie jezdni. Jednak istnieją dwa wyjątki dopuszczające postój w takiej sytuacji: na drodze jednokierunkowej oraz w obszarze zabudowanym na drogach o małym natężeniu ruchu.

Niestety brakuje definicji niewielkiego natężenia ruchu, co oznacza, że niemal na każdej mniejszej miejskiej ulicy można parkować "pod prąd".

Ryzykowny postój

W tym drugim przypadku problem polega na tym, że drogowcy nie mają obowiązku ustawiania znaków dwustronnych, np. dotyczących zakazu postoju.

Efekt? Kierowca, który zaparkuje pod prąd może nie zdawać sobie sprawy, że pozostawił pojazd w miejscu, gdzie jest to zabronione. Co więcej, znak może być zasłonięty, np. drzewami, lub oddalony nawet o kilkaset metrów od miejsca postoju.

Zdaniem mundurowych kierowca przejeżdżając na lewą stronę jezdni, zajmuje pas ruchu dla pojazdów jadących z przeciwka, a więc ma obowiązek upewnić się, jakie znaki obowiązują dla danego kierunku ruchu.

To w interesie kierowcy jest sprawdzenie, czy w danym miejscu można pozostawić pojazd, a więc w praktyce po wyjściu z samochodu trzeba przejść się do najbliższego skrzyżowania i wypatrywać znaków zakazujących zatrzymywania lub postoju, za nieprzestrzeganie których można dostać 100 zł mandatu, a w niektórych sytuacjach grozi również odholowanie samochodu.

Wola drogowców

Tymczasem można zlikwidować taką pułapkę. Wystarczy zacząć stosować znaki dwustronne dotyczące zakazu zatrzymywania lub postoju. Obecnie drogowcy mogą, ale nie muszą ustawiać takiego oznakowania. Mają w tym względzie pełną dowolność. Mogą również po lewej stronie drogi ustawiać znaki zakazu, które będą w jasny sposób informować, że pozostawienie samochodu w danym miejscu oznacza problemy.

Co ciekawe, w wielu krajach, np. w Niemczech, postój przy lewej krawędzi drogi jest zakazany. Złamanie tego zakazu może oznaczać mandat do 60 euro.

Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: Robert Magdziak; "Motor" 25/2017

Płatne parkowanie - ile zapłacisz, jeśli nie zmieścisz się w czasie – PRZEPISY

Parkowanie auta - wiesz, gdzie możesz stanąć? – PORADY

Motor

Podziel się

~kierowca # -

Dawno pisałem aby w Polsce wprowadzić obowiązek parkowania zgodnie z kierunkiem ruchu. Ułatwiłoby to życie wielu kierowcom.

~hichek -

Znaki? Wprowadźcie lepiej znaki dla rowerzystów jak w Holandii, bo znaki poziome w ogóle do nich nie docierają. hihihi

~Scnfvnmn -

Samochód powinno parkować się gdzie się chce byle nie utrudniał na zakręcie, skrzyżowaniu przejściu dla pieszych przystankach wjazdu do bram.Reszta to utrudnienie przepisami korzystania z samochodu i zanieczyszczenie środowiska w poszukiwaniu parkingu.Kumulacja spalin w jednym miejscu i strefa zkomasowanego ruchu drogowego w okolicach parkingu,Pewne przepisy nadają się do śmietnika utrudniają życie i zatruwają środowisko.Przepisy zatrzymania i postoju nie powinny być komercyjne i brane pod uwagę szerszym aspektem.Proszę bardzo wniose przepis zakaz parkowania w pewnej strefie niech ludzie krążą po sto razy aż zwolni się parkin niech trują ludzi i kumulują sztuczne korki niech odjeżdżają przepisy bezzzzzzsens.Trucia młodego pokolenia.Pewne przepisy to głupota za które będą oskarżać nasze pokolenie ci których trujemy W poszukiwaniu parkingu a można było by na prawym pasie zaparkować i trzasnac drzwiami.W mieście byle gdzie tylko to że spowolnić ruch drogowy do 30km na godzinę.

Piszesz jako Gość