Przegląd instalacji gazowej w samochodzie. Kontroluj ją regularnie - raz na rok

Piątek, 29 grudnia 2017 (16:00)

LPG przynosi znaczące oszczędności, ale wymaga regularnych przeglądów.

Możliwość tankowania paliwa za pół ceny wciąż przyciąga amatorów przerabiania samochodów na zasilanie gazem. Jednak nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, że podobnie jak inne nieoryginalne układy w aucie, instalacja LPG wymaga szczególnej troski.

Potoczna opinia

Wśród wielu kierowców panuje opinia, że instalacja gazowa w samochodzie to oznaka biedy, a przynajmniej przesadnej oszczędności. Przeciwnicy takiego systemu zasilania są też przekonani, że samochód na gazie jeździ dużo słabiej, ma problemy z rozruchem, a na dodatek w jego okolicy unosi się charakterystyczny zapach.

Rzeczywiście wiele aut z gazem odpowiada temu opisowi, jednak nie wynika to bezpośrednio z obecności instalacji, tylko z niedbalstwa kierowców. Wielu z nich po montażu gazu lub kupnie auta na LPG po prostu zapomina o instalacji, wymagając, by była ona długowieczna i bezobsługowa. W rzeczywistości tak zaniedbany system zasilania gazem może być przyczyną ciągłych problemów i powiększać grono niezadowolonych użytkowników.

Niefabryczny układ

Współczesne instalacje gazowe markowych producentów wykonywane są z materiałów dobrej jakości, jednak należy pamiętać, że w samochodzie są one systemami nieoryginalnymi. Ich montaż wymaga ingerencji w fabryczne instalacje auta, m.in. wpięcia do przewodów elektrycznych czy węży układu chłodzenia. Podczas montażu nawiercany jest kolektor ssący oraz wykonywane są otwory w nadwoziu.

Raz w roku do warsztatu

Między innymi dlatego, że LPG jest instalacją niefabryczną powinno się ją serwisować raz w roku. Przegląd kosztuje 100-150 zł i zapewnia bezproblemową eksploatację.

CZYNNOŚCI WYKONYWANE PODCZAS OKRESOWEGO PRZEGLĄDU INSTALACJI GAZOWEJ W SAMOCHODZIE

1. DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA

Podłączenie komputera serwisowego do sterownika instalacji umożliwia ocenę bieżących parametrów jej pracy. Wgrywana jest także aktualna wersja oprogramowania.

2. SPRAWDZENIE SZCZELNOŚCI

Za pomocą specjalnego płynu lub elektronicznego detektora sprawdzana jest szczelność poszczególnych elementów oraz ich połączeń. Gaz nie może się ulatniać.

3. KONTROLA WĘŻY I OPASEK

W trakcie przeglądu ocenia się stan gumowych węży zasilających parownik płynem chłodniczym. Szczególnie ważny jest stan opasek metalowych.

4. OCENA PRZEWODÓW

Wizualnej kontroli poddawane są przewody instalacji znajdującej się pod autem. Biegnie tamtędy rurka z gazem, jak i przewody elektryczne.

5. WYMIANA FILTRÓW

W instalacji znajdują się zwykle dwa rodzaje filtrów - gazu w fazie lotnej i ciekłej. Oba filtry wymieniane są na każdym przeglądzie instalacji.

Tekst: Paweł Tyszko, zdjęcia: Robert Magdziak; "Motor" 30/2017

Typowe usterki i problemy eksploatacyjne samochodów z LPG – PORADY

Używane auto z instalacją LPG – OPINIE O SAMOCHODACH 

Motor

Podziel się

~Ter -

Państwo w ramach walki ze smogiem powinno pokrywać cześć kosztów założenia instalacji LPG, użytkownicy w ramach zachęty powinni też płacić niższą składkę na ubezpieczenie.

~Tomek -

Pic na wodę fotomontaż.... Dlaczego muszę podwójnie bulić raz jak jadę na przegląd do stacji kontroli to muszę więcej płacić bo mam zamontowany gaz który sam sobie montowałem gaz który jest ekologicznie bardzo czysty który nie zasmradza powietrza tak jak typowe diesle a wszyscy którzy mają zamontowany Gas muszą opłacać dodatkowo przegląd i druga opłata kiedy jadę serwisować na przykład swoją sekwencje gdzie ją zakładałem tam wymieniają mi filtry i za ten przegląd i wymianę filtrów płacę 100 zł zawsze biedny dostaje po kieszeni i tyle. ..

~Kierowiec TYRa -

Biedaki gazu nie zakladaja tylko kupuja tanie auto i malo jezdza, gaz zakladaja oszczedni ktorzy duzo uzytkuja auto. Jak sie robi duze przebiegi to sie oplaci i nie ma complakac ze przeglad jest drozszy plus jeszcze filterki , ustawianienitp

~Californication -

Tylko PiSaki biedaki jezdza na LPG i dieslem. Prawdziwy polak ma V6 lub V8 w benzynie!! Zawsze kpie z moich pracownikow gdy przyjezdzaja pandami na lpg :D

Gość

Piszesz jako Gość