Myjnie bezwodne

Poniedziałek, 25 stycznia 2010 (08:00)

Mycie auta bez użycia wody? Punktów oferujących taką usługę jest w Polsce coraz więcej. Sprawdziliśmy, jak działają myjnie bezwodne i ile kosztują ich usługi.

Tzw. ekologiczne myjnie samochodowe, w których do umycia samochodu nie wykorzystuje się wody, działają od wielu lat w Europie Zachodniej. Od niedawna tego typu placówki pojawiają się również w Polsce.

Parą lub pędzelkiem
Proces mycia rozpoczyna się od usunięcia największych zabrudzeń - błota, lodu i drobin piasku z nadwozia. Jeżeli samochód jest mocno zabrudzony, zdarza się, że pracownicy myjni sięgają po maszynę wytwarzającą parę i przy jej pomocy usuwają błoto. W procesie ogrzewania i nawilżania brudu parą zużywa się dużo mniej wody niż w przypadku tradycyjnego spłukiwania. Następnie resztki zanieczyszczeń usuwane są z karoserii specjalnym pędzlem. Jeżeli auto jest mniej zabrudzone, do pozbycia się brudu nie stosuje się parowego nawilżacza tylko sam pędzel. Jednak nie jest to standard. Są placówki, które w ogóle nie stosują pary ani pędzelków. Brud usuwany jest tylko poprzez spryskanie preparatem czyszczącym.

Po wstępnym czyszczeniu rozpoczyna się mycie. Oddzielnymi preparatami (biodegradowalnymi) spryskiwane są szyby, felgi, karoseria czy elementy wnętrza (środek do czyszczenia wstępnego karoserii zawiera wosk). Po zastosowaniu każdego środka czyszczona powierzchnia wycierana jest do sucha ściereczką z mikrofibry, która dobrze wchłania wilgoć i zbiera zanieczyszczenia.

Mycie z dojazdem
Cały proces mycia trwa ok. 40 minut. Za oczyszczenie i nawoskowanie nadwozia płaci się od ok. 45 zł do 60 zł w zależności od wielkości auta. Przykładowo za umycie Skody Octavii zapłacimy ok. 50 zł, a Jeepa Grand Cherokee ok. 60 zł. Myjnie świadczą też dodatkowe usługi. Za 5 zł możemy zamówić usunięcie z karoserii plamy smoły lub żywicy. Można też zadzwonić do myjni i zamówić mycie np. na parkingu pod firmą, czy pod domem. Należy się jednak liczyć ze zwiększonymi kosztami (średnio od 25 do 40 zł) w zależności od tego, jak daleko pracownicy myjni muszą dojechać.

Mycie samochodu w myjni ekologicznej

 1. Usuwanie zabrudzeń parą
  W przypadku dużej ilości błota i lodu do jego usunięcia może być wykorzystana para wodna. Dzięki temu zużywa się znacznie mniej wody niż przy tradycyjnym spłukiwaniu auta.
 2. Usuwanie zabrudzeń pędzlem
  W niektórych myjniach do wstępnego usuwania brudu używa się specjalnych pędzli. Taki sposób czyszczenia wymaga dużej wprawy, aby nie zniszczyć lakieru.
 3. Nanoszenie preparatów
  Do mycia wykorzystywane są specjalne preparaty czyszczące, zawierające wosk i nadające poślizg. Jedne służą do mycia szyb, inne do felg, a jeszcze inne do karoserii.
 4. Wycieranie samochodu
  Po nałożeniu każdego preparatu czyszczona powierzchnia jest od razu wycierana ściereczką z mikrofibry. Po zakończeniu mycia samochód jest całkowicie suchy.

Opinia eksperta
- Usuwanie zabrudzeń preparatem bez wstępnego spłukania wodą niesie ryzyko uszkodzenia lakieru. To samo dotyczy używania pędzli do usuwania błota i piasku z karoserii. Z kolei metodę pozbycia się brudu parą można polecić w przypadku samochodów lekko zabrudzonych. - Marek Skroński, lakiernik autopolishing.pl

Tomasz Korniejew

Motor

Podziel się