Forza Horizon

Piątek, 21 grudnia 2012 (11:12)

Seria Forza Motorsport to zdecydowanie najlepsza gra samochodowa stworzona na konsolę Xbox. Jesienią wydana została jej zręcznościowa odsłona - Forza Horizon.

Od 2005 roku ukazały się cztery części gry Forza Motorsport. Jej najnowsza odsłona - Forza Horizon - nie jest tak silnie nastawiona na symulację zachowania samochodu jak seria Motorsport. Horizon bardziej koncentruje się na zabawie, zachowując jednak odwzorowanie podstawowych cech poszczególnych pojazdów. Przede wszystkim w Forza Horizon mamy wątek fabularny - startujemy w serii szalonych wyścigów organizowanych po drogach Kolorado. Zaczynamy jako początkujący kierowca, a naszym zadaniem jest wspięcie się na szczyt serii Horizon i zdetronizowanie pewnego zarozumialca - Dariusa Flinta. 

Początki oczywiście nie są łatwe - jeździmy wysłużonym VW Corrado, ale już niebawem w naszej stajni pojawią się kolejne auta. Jednym z nich będzie potężny Mustang Boss 320, który wymaga nieco zręczności w opanowaniu silnej nadsterowności. W miarę wygranych wyścigów i awansów do kolejnych klas, zdobędziemy takie samochody jak egzotyczne Ascari KZ1R, klasyczne Ferrari F40, czy supernowoczesny McLaren MP4-12C. Pełną listę dostępnych w grze Forza Horizon samochodów znajdziecie tutaj.

To, co odróżnia Forza Horizon od poprzedniczek, to rezygnacja z wyścigów torowych. Tym razem do naszej dyspozycji przygotowano spory kawałek Kolorado, a wyścigi odbywają się zarówno po zamkniętych dla ruchu obiektach, gdzie pokonujemy kilka okrążeń, jak i na trasach przypominających rajdowe odcinki specjalne. Cześć z nich rozgrywa się także przy panującym normalnym ruchu ulicznym - poza rywalizacją z przeciwnikami musimy więc także uważać na poruszających się przepisowo kierowców. Pojawiają się także wyścigi specjalne, jak chociażby ten, w którym ścigamy się z samolotem. Na nudę w Forza Horizon nie można narzekać.

Pamiętano także o miłośnikach rozgrywki sieciowej. Po połączeniu się z usługą Xbox Live można ścigać się w różnych klasach i niemal dowolnymi autami. Niestety, aby grać w trybie mulitiplayer, trzeba wykupić specjalny abonament Live Gold - to dodatkowe koszty.

Graficznie Forza Horizon stoi na bardzo wysokim poziomie i bez obawy można stwierdzić, że wyciska ostatnie poty z leciwej już nieco konsoli Xbox 360. Piękne plenery, gra świateł (zwłaszcza podczas zachodu słońca), ciekawe trasy i szczegółowo odwzorowane samochody - właśnie tego oczekujemy od dobrej gry samochodowej. 

Forza Horizon: plusy i minusy
+ duży wybór samochodów
+ dopracowany model jazdy
+ otwarta przestrzeń
+ ciekawe konkurencje

- brak dostępu do wszystkich samochodów w trybie treningu
- wydana jedynie na Xbox 360

Cena: Xbox 360 - 229,90 zł

Ocena: 9/10

gk

magazynauto.pl

Podziel się