Sycylia. Afera z filmem o nowym modelu samochodu

Niedziela, 22 października 2017 (01:05)

Protesty we Włoszech, głównie na Sycylii, wywołała scena z filmu o nowym modelu samochodu (to Skoda Karoq - przy. interia) nakręconego na Sycylii dla portalu francuskiego magazynu motoryzacyjnego. W bagażniku widać związanego mężczyznę. "Tak się to robi na Sycylii" - komentuje dziennikarz.

Scenę z materiału dla "Auto Moto Magazine" ostro potępił minister spraw zagranicznych Włoch, Angelino Alfano.

Materiał filmowy, prezentujący Skodę Karoq, nakręcony został w miasteczku Corleone koło Palermo, uważanym za jedną z kolebek sycylijskiej mafii, cosa nostra. W tle wykorzystano fragmenty muzyki z filmu "Ojciec chrzestny". Gdy dziennikarz otwiera pilotem bagażnik, widać z nim mężczyznę ze związanymi rękoma i nogami.

Scena ta, rozpowszechniona przez media wywołała lawinę komentarzy i krytyki oraz protesty.

Szef dyplomacji, urodzony na Sycylii Angelino Alfano poinformował , że ambasada Włoch we Francji wysłała list do redakcji magazynu i napisała w nim, że wideo to jest "niedopuszczalne". Po tej interwencji film został zablokowany na stronie pisma.

"Sycylia nie jest absolutnie taka, jak pokazał ją francuski dziennikarz, który, próbując niezdarnie zareklamować samochód, obraża Sycylię i Włochów; kreśli oburzający i krzywdzący wizerunek wyspy, która dała silną odpowiedź na jarzmo mafii i ma olbrzymi szacunek dla jej ofiar" - oświadczył minister Alfano.

Oburzenie wideo wyraził też senator Giuseppe Lumia, członek komisji włoskiego parlamentu do walki z mafią, który od lat ma policyjną ochronę z powodu otrzymywanych pogróżek. W rozmowie z dziennikiem "Corriere della Sera" polityk podkreślił: "Byłem zaszokowany tym, co zobaczyłem".

"Nie zawsze interweniuję w przypadkach, gdy przedstawia się Sycylię w barwach mafii, ale tym razem postanowiłem zwrócić się o to, by zajął się tym parlament, bo przekroczono wszelkie granice" - oświadczył senator.

Producent przedstawionego w filmie samochodu w wydanym oświadczeniu wyjaśnił, że odcina się od wszelkich treści, które "mogą stanowić naruszenie norm obywatelskich i karnych oraz zbiorowej moralności".

Firma wyraziła żal z powodu tego, co się wydarzyło i podkreśliła, że nie miała nic wspólnego z kontrowersyjnym nagraniem.

A tutaj film ze skodą karoq w roli głównej.

Poboczem.pl/PAP

Podziel się

~akp -

Bagażnik duży ale cena jeszcze większa jak za auto z kurakiem na masce. VW zakładał że Skody to mają być samochody dla ludu a oni popełniają ten sam błąd co zrobił fiat i inni parę lat temu podnosząc prestiż ceną.

~tirman -

Top-Gear i grubas w bagażniku im nie przeszkadzał? To, że od Neapolu w dół wiadomo kto rządzi i wszystkim trzęsie też im nie przeszkadza?

~mareklukasik -

Polecam plażę w San Vito lo Capo- najpiękniejsza na Sycylii- biały piasek, na dnie wija się grzbiety skał niczym kręgi szkieletów dinozaurów, woda- ach, niezwykła: struktura ciekłego kryształu, błękit, lazur, turkus, dziewczyny niczym Madonny z obrazów Murillo.

Gość

Piszesz jako Gość