Rekord świata? 2,5 km drogi, 30 progów zwalniających!

Wtorek, 28 listopada 2017 (11:52)

Małe miejscowości mają niekiedy wielkie ambicje. Jedną z nich jest małopolskie Bukowno, które postanowiło rozreklamować swoje wdzięki w dość nietypowy sposób.

O położonym nieopodal Olkusza miasteczku zrobiło się głośno, dzięki brawurowemu remontowi ulicy 1 Maja. Po jej zakończeniu Bukowno śmiało ubiegać się może o tytuł miasta z największą liczbą progów zwalniających przypadających na jednego mieszkańca. Na odcinku zaledwie 2,5 km zainstalowano ich aż trzydzieści! Jakby tego było mało, na ulicy 1 Maja, w odległości zaledwie 30 metrów, po tej samej stronie drogi (!) pojawiły się też dwa przystanki autobusowe.

Sprawą zainteresował się m.in. Adrian Suski z młodzieżowej rady miejskiej Bukowna. Niestety, wystosowane przez niego pisma nie przyniosły rezultatu. Ani władze miasta, ani władze powiatu nie chcą zdradzić, do której z instytucji mieszkańcy powinni kierować pisma "dziękczynne".  

Na usprawiedliwienie decydentów wypada dodać, że w ramach modernizacji faktycznie chodziło o tzw. "uspokojenie ruchu". Długą prostą upodobali sobie bowiem miłośnicy szybkich jednośladów. Sęk w tym, że na ulicy 1 Maja zainstalowano tzw. progi "wyspowe", pomiędzy którymi motocykl przejedzie bez najmniejszego problemu. Tego samego nie mogą natomiast powiedzieć właściciele samochodów, dla których czas przejazdu zwiększył się ponad dwukrotnie!

Niestety mieszkańcy ulicy, która w ostatnim czasie wyraźnie opustoszała (w efekcie niemal cały ruch trafił na drogi równoległe), będą musieli poczekać na poprawę absurdalnej sytuacji co najmniej do końca roku. Z dniem 1 stycznia 2018 roku ulica 1 Maja przejdzie pod władanie władz gminy (obecnie odpowiada za nią Zarząd Dróg w Olkuszu), które już zapowiedziały, że usuną część progów zwalniających.

poboczem.pl

Podziel się

~Janusz B -

Powinni dostać zarzuty za niegospodarność. W Puławach na wyjeździe w stronę Kazimierza Dolnego nad Wisłą też ktoś zaplanował bardzo dużo spowalniaczy. Tacy projektanci powinni być wymienieni. Nie nadają się na stanowiska.

~koziol13 -

Na warszwskiej Białołęce planowany jest remont ul. Głębockiej 2,4km w sumie nic dziwnego, tylko zaplanowane jest wykonanie 2 rond i ....39 przejść dla pieszych, zebra co 60 metrów.

~Łomża -

W Łomży na Senatorskiej też chcą zamontować dwa progi za 15000 zł.To jakaś umysłowa epidemia.Taniej byłoby zostawić ulicę nieremontowaną Po kanałach w kolano też wszyscy jeździliby żółwim tempem.Na Senatorskiej pod górę zimą nikt bez rozpędu nie wjedzie i bez progów. To jakaś umysłowa epidemia.Na tym polega lewacki socjalizm , że nie karze się tego , który przewinił tylko wszystkich skazuje się na łamanie resorów.To jakaś umysłowa epidemia.

Gość

Piszesz jako Gość