KGP: Od ubiegłego piątku w wypadkach zginęły 53 osoby, 719 zostało rannych

Piątek, 3 listopada 2017 (16:50)

Od ubiegłego piątku na drogach zginęły 53 osoby, a 719 zostało rannych. W sumie miało miejsce 609 wypadków drogowych - podał nadkom. Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji. Zatrzymano 1821 nietrzeźwych kierowców.

Dane pochodzą z podsumowania policyjnej akcji "Znicz 2017", która rozpoczęła się w miniony piątek. Akcję prowadzono w związku z dniem Wszystkich Świętych, który w związku z tradycją odwiedzania cmentarzy, co roku generuje wzmożony ruch na drogach. Łącznie, w tym czasie, kontrolowało kierowców i patrolowało okolice cmentarzy około pięciu tys. policjantów.  

Sprawdzali oni prędkość, z jaką jadą kierowcy, ich trzeźwość, stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci.  

Kobryś zapewnił, że w najbliższy weekend policja nadal będzie patrolować okolice cmentarzy, bo - jak przewiduje - część osób rozłożyła w czasie wizyty na grobach bliskich.  

"Choć formalnie akcja zakończyła się, to w większych miastach i w okolicach większych cmentarzy policja ruchu drogowego nadal będzie widoczna. W niektórych miejscach do poniedziałku będzie zmieniona organizacja ruchu" - powiedział Kobryś.  

Równoległe z akcją "Znicz", w tym roku, trwa wspólna akcja policjantów i duchownych pod hasłem "Nie zabijaj". Jej organizatorzy apelują, by w listopadowy czas refleksji o tych, którzy od nas odeszli, myśleć też o żywych, którzy są obok nas, w tym bezpieczeństwie innych użytkownikach dróg, po których się poruszamy. 

W ubiegłym roku w okresie Wszystkich Świętych zginęło 39 osób, a 441 zostało rannych; ogółem doszło do 425 wypadków. Policjanci zatrzymali ponad 1197 pijanych kierowców.

PAP

Podziel się
KOmentator

KOmentator -

A moze po prostu przeniesc swito zmarlych na okres letni, kiedy dluzej jest jasno, drogi sa suche, i to ograniczy ruch samochodowy w niesprzyjajacym okresie ??? Ja na groby moich rodzicow mam prawie 600 kilometrow. W tym roku bylem we wrzesniu. Nie widze potrzeby jezdzenia na 1go listopada. Mam cos takiego jak mozg, i to pozwala mi na bycie rozsadnym !!! Nigdy nie robie niczego na pokaz.

~Bezpieczny -

Wczoraj podziękowałem panu policjantowi za troskę o moje bezpieczeństwo i ostrzeżenie które sprowadziło się do wlepienia mi mandatu za nie zapięty pas . A sugestia że większe zagrożenie stwarzają samochody zaparkowane na wszystkich chodnikach przy kościele w czasie mszy zmuszające pieszych do lawirowania po jezdni między jadącymi samochodami została bez reakcji.

~kasa -

Na czym polega DRAMATYZM tych danych? Średnio ginie w Polsce 8,3 osoby na dzień. Więc w tygodniu 7*8=56, a w tym dramatycznym tygodniu zginęło 53. Autor jest synem grabarza?

Gość

Piszesz jako Gość