Ford Mondeo cięższy niż podaje producent?

Szwedzki magazyn "Teknikens Värld" zważył nowe Mondeo. Okazało się, że samochód waży ponad 280 kg więcej niż deklaruje producent.

Szwedzki oddział Forda podaje, że zatankowane Mondeo Kombi 2.0 TDCI (150 KM) Titanium z automatyczną skrzynią wraz z 70-kilogramowym kierowcą waży 1601 kg (danego polskiego importera podają, że 1522 kg). Po wjechaniu na wagę okazało się, że rzeczywista masa tak obciążonego samochodu wynosi 1880 kg, czyli o 279 kg więcej.

Taka nadwaga zmniejsza dopuszczalną ładowność samochodu, a w razie nieświadomego przeciążenia może też rzutować na prowadzenie - w obciążonym maksymalnie Mondeo (według producenta jego ładowność wynosi 729 kg) tylne koła ocierają o nadkola, a auto ma problem z utrzymaniem stabilności w tzw. teście łosia.

Wcześniej szwedzki magazyn odnotował podobny problem w przypadku Mercedesa C 220 BlueTEC Kombi - tu nadwaga wynosiła 245 kg. Lokalny oddział Mercedesa zapowiedział zmiany w metodologii ważenia samochodów. To samo oświadczył przedstawiciel Forda, który utrzymuje, że różnica wynika ze sposobu ważenia aut w Szwecji, a podana wartość odnosi się do uboższej wersji Ambiente.
Dodano: Poniedziałek, 22 grudnia 2014 (16:00)
Podziel się