Mieszkańcy sporo zapłacą za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

Gminy na ostatnią chwilę podnoszą ceny za użytkowanie wieczyste przed wprowadzeniem nowego prawa. Mieszkańcy sporo zapłacą.

Ustawa o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność wchodzi w życie od stycznia 2019 roku. Opłaty za przekształcenie ponoszone przez mieszkańców będą zależeć m.in. od wysokości pobieranych stawek za użytkowanie wieczyste. Niektóre gminy w ostatniej chwili podnoszą stawki tych opłat.

- Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego nie zamierzają łatwo oddać swoich gruntów nowym właścicielom. Znalazły już na to sposób - podwyższenie opłaty za użytkowanie wieczyste. Podwyżka opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste np. z 20 złotych do 300 złotych spowoduje, że wysokość opłaty za przekształcenie w prawo własności zamiast 400 złotych wyniesie 6000 złotych - przestrzegają prawnicy.

Reklama

- Nasz klient, posiadający udziały w prawie użytkowania wieczystego gruntu, zabudowanego blokiem mieszkalnym, zwrócił się do nas niedawno z zapytaniem: dlaczego - skoro od 1 stycznia jego prawo użytkowania wieczystego przekształci się w prawo własności - gmina przysłała mu podwyższenie opłaty za użytkowanie wieczyste? Początkowo chciał nawet zignorować to pismo, ponieważ podwyższenie opłaty nie wydawało się aż tak dotkliwe. Zwłaszcza, że i tak w przyszłym roku z uwagi na przekształcenie prawa, opłaty nie będzie musiał wnosić. Uświadomiliśmy go jednak, że przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nie odbywa się bezpłatnie. Konieczne jest uiszczenie opłaty, która domyślnie rozłożona jest na 20 lat, ale możliwa jest jej wcześniejsza spłata, z dodatkowymi bonifikatami. Wysokość tej opłaty jest uzależniona właśnie od wysokości rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu. Im większa opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, tym większa będzie po 1 stycznia 2019 r. opłata za przekształcenie tego prawa w prawo własności - tłumaczy Łukasz Rodak, aplikant radcowski z kancelarii Duraj Reck i Partnerzy.

Nic więc dziwnego, że na koniec 2018 r., jednostki samorządu terytorialnego na złamanie karku wysyłają do użytkowników wieczystych wypowiedzenia dotychczasowych opłat za użytkowanie wieczyste ich gruntów. W ten sposób podwyższają wysokość należnej im opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

- Skarb Państwa i jego przedstawiciele składają wypowiedzenia właśnie teraz, aby zdążyć przed końcem roku i wejściem w życie ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Tymczasem w świątecznej zawierusze użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, mogą niestety przegapić 30-dniowy termin na złożenie stosownego wniosku sprzeciwiającego się podwyższeniu - alarmuje Daniel Reck z kancelarii Duraj Reck i Partnerzy.

Wypowiedzenie przez gminę dotychczasowej wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości nie powoduje skutków od razu. Stosownie do brzmienia ustawy o gospodarce nieruchomościami, stanowi ono jedynie "propozycję" nowej opłaty. Użytkownik wieczysty ma 30 dni od dnia otrzymania tego wypowiedzenia na złożenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego bezpłatnego wniosku o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości. Brak złożenia takiego wniosku powoduje uznanie, że użytkownik wieczysty zgadza się na nową wysokość opłaty. We wniosku musi jednak wskazać, dlaczego nie zgadza się z podwyższeniem opłaty i wykazać błędy organu.

Na czym zatem oprzeć taki wniosek i zarzuty do zmiany opłaty? - Każdą sprawę należy analizować indywidualnie, lecz najbardziej oczywistym zarzutem jest nieprawidłowe ustalenie wartości nieruchomości. Nową wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości ustala się bowiem w oparciu o operat szacunkowy, wyceniający wartość tej nieruchomości. Z różnych powodów operat taki może przedstawiać jej zawyżoną wartość, ale nie jest to powód do radości dla jej użytkowników wieczystych, wprost przeciwnie - im wyższa wartość nieruchomości, tym wyższa wartość opłaty rocznej, a w konsekwencji - opłaty za przekształcenie prawa w prawo własności. Warto zatem udać się do organu, który dokonał wypowiedzenia celem zapoznania się z operatem szacunkowym oraz sporządzenia jego fotografii lub kserokopii. W szczególnych przypadkach, konieczne może okazać się stworzenie własnego "kontroperatu" biegłego rzeczoznawcy, który wykaże prawidłową wartość nieruchomości - tłumaczą prawnicy.(js)

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »