Konfucjanizm w kuchni. Zdrowie i długowieczność

Filozofia konfucjańska triumfalnie wraca na chińskie stoły. Okazuje się, że podstawowe zasady konfucjanizmu – zachowanie czystości, ładu, tradycji i hierarchii – świetnie sprawdzają się także w gotowaniu!

Promowanie konfucjanizmu to część nowej strategii chińskich przywódców, którym zależy na podkreślaniu soft power Państwa Środka – umiejętności kształtowania świata nie za pomocą siły i zdobyczy militarnych, ale poprzez kulturę, wartości i idee. To dlatego konfucjanizm, niegdyś odrzucany przez komunistów, znów jest modny – a samo imię Konfucjusza traktowane jest jako swoista marka reklamująca Chiny.

„W jedzeniu nie istnieje szczyt doskonałości, podobnie jak w sztuce kulinarnej nie istnieje szczyt finezji” – te słowa wielkiego chińskiego filozofa świetnie ilustrują wyszukane przysmaki o fantazyjnych kształtach. Deser o nazwie „Księga Pieśni i Księga Rytuałów”, upamiętniający dwa słynne dzieła Konfucjusza, ma kształt „książki” upieczonej z żółtej mąki grochowej, której strony pokryto orzechami i miodową polewą. W kuchni konfucjańskiej nawet zwykła rzodkiewka może przybrać kształt baśniowego drzewa…

Zobacz też:
JAK PRZYRZĄDZIĆ CHIŃSKIE STIR-FRY?
Dodano: Czwartek, 12 września 2013 (06:17)
Źródło: INTERIA.TV AFP
Podziel się