Zapisane w kościach. Tajemnice królewskiego szkieletu
Czaszka i szkielet angielskiego monarchy Ryszarda III, odkryte pod miejskim parkingiem w Leicester w 2012 r., to nie lada gratka dla naukowców! Zanim odbędzie się ich ponowny pochówek, eksperci chcą odtworzyć życie króla zapisane w kościach. Co jadał? Na jakie dolegliwości cierpiał? Jaki był mechanizm jego śmierci, która dopadła go w 1485 r., na polu bitwy pod Bosworth?
Dokładne badania prowadzone przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu ujawniają intrygujące fakty. I tak, ustalono między innymi, że dieta władcy była wręcz luksusowa. Monarcha nie stronił od zagranicznych trunków, a także dzikiego ptactwa oraz ryb, powszechnie serwowanych podczas zamkowych uczt w dobie późnego średniowiecza.
Niestety, niedostateczna higiena - znak tamtych czasów - nie uchroniły Ryszarda przed... glistnicą. Badacze przypuszczają, że tuż po zgonie pasożyty mogły opuścić ciało króla, wydostając się na zewnątrz poprzez nozdrza i otwory w uszach. Ryszard zginął przeszyty kilkunastoma ostrzami. Nie była to lekka śmierć. - Zadano mu wiele ciosów ostrą bronią. Na pewno bardzo cierpiał, zanim skonał, bo rany były liczne - wyjaśnia dr Piers Mitchell, antropolog z Uniwersytetu w Cambridge.
Dodano:
Czwartek, 21 sierpnia 2014 (05:41)
Źródło:
INTERIA.TV -
© 2014 Associated Press