Wiosenne zapalenie spojówek najczęściej dotyka osoby do 25. roku życia

Wiosną oczy narażone są na większą liczbę szkodliwych czynników – nie tylko na nadmierną ilość promieniowania UV, lecz także na alergeny, na przykład pyłki drzew, traw i kwiatów, sierść zwierząt czy kurz. Zwykle barierę ochronną stanowią łzy, które wypłukują z oka wszystkie drobinki i zanieczyszczenia. Jeśli jednak przedostaną się one do błony śluzowej, mogą wywołać zapalenie. Najczęstsze objawy to przekrwienie spojówki, obrzęk powiek i obfite łzawienie.

W ciągu słonecznego dnia do oczu dociera 10 razy więcej światła niż potrzeba. To może nie tylko uaktywniać procesy starzenia się oka poprzez namnażanie wolnych rodników, lecz także prowadzić do uszkodzenia rogówki i siatkówki. Wiosna to również czas, kiedy dają się we znaki objawy alergii.

– Wiosną u niektórych osób występują alergie, które powodują zaczerwienienie, łzawienie, czasami nawet bardzo obfite, i oczywiście przekrwienie spojówek – powiedziała Magdalena Bińczak, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok. Okuliści przestrzegają, że nieleczone wiosenne zapalenie spojówek może bardzo osłabić wzrok, a nawet prowadzić do ślepoty.
Dodano: Piątek, 13 maja 2016 (08:44)
Źródło: Newseria Lifestyle Newseria Lifestyle/informacja prasowa
Podziel się